Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za rasovým napětím na Šluknovsku stojí i výnosný byznys

Protest v Rumburku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest v Rumburku. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA/ŠLUKNOV Současné napětí na Šluknovsku je způsobeno i nedokonalým systémem příspěvků na bydlení. Ten umožňuje snadné zneužívání, z čehož si majitelé nemovitostí udělali výnosný byznys.

Trik je jednoduchý: s cenami energie a nájemného stoupá i výška vyplácených dávek. Majitelé bytů tak uměle navyšují nájemné, jehož větší část ze zákona musí za sociálně slabé rodiny zaplatit stát. Ty se tak přemrštěným cenám nebrání.

ČTĚTE VÍCE O NAPĚTÍ NA ŠLUKNOVSKU

"Může za to špatně postavený zákon, který říká, že doplatíme náklady na bydlení, které přesahují třetinu příjmů rodiny. Takže čím větší náklady, tím více cálujeme,” řekl serveru Týden.cz zaměstnanec jednoho ze severočeských úřadů práce.

I když zákon stanoví limity odvislé od velikosti města a počtu členů rodiny, kvůli stoupajícím nákladům na bydlení neustále stoupají. V obcích od 10 do 50 tisíc obyvatel, mezi které patří i Rumburk, Varnsdorf či Nový Bor, uzná stát náklady na bydlení včetně energií do 11 521 korun. Skutečné náklady jsou však nižší, uvádí Týden.cz.

Kvůli tomuto nastavení pak v chudém kraji vyjde měsíční nájemné třeba na 12 tisíc. "Chybí pořádná cenová mapa nájemného a realitky ceny vyhánějí do astronomických výšin. Doplatek na bydlení je potom vysoký a myslím až neúčelně," upozorňuje Veronika Knoblochová ze sociálního odboru v Litvínově.

Policisté k večeru posílili hlídky.

Vyostřená situace v Rumburku.

Úředníci o zneužívání dávek vědí, brání se ale, že na podvodníky nemají páky.  Prý nemohou na kontrolu do rodin. Když klient doloží jakýkoli doklad o zaplacení, tak my musí proplatit.

S nešvarem se popasoval pouze sociální odbor v Rumburku. "Zjistili jsme si místní běžný nájem, z toho si udělali průměr a ten bereme jako maximální výši nájmu. Takže když přijde klient s horentním nájmem, nikdy mu nezapočítáme celou částku, ale jen ten průměr,” popsala kontrolní mechanismy zdejší radnice Denisa Svobodová.

Na severu České republiky delší dobu roste napětí mezi většinovou společností a Romy. Do měst přicházejí stále noví Romové, není ale úplně jasné odkud. Podle místních realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými lidmi, které pak odstěhují na sever, a opravené byty se ziskem prodají.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!