Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Za selhání hrozí vyhazov a možná i soud

Česko

PRAHA Za surové zacházení, které musel snášet malý Dominik, budou jistě pykat jeho rodiče. Trest ale možná stihne i sociální pracovnici, která s odebráním dítěte příliš otálela.

Sociální pracovnice Lea Petříčková, která na rodinu Dominika dohlížela, už sice svoje místo opustila. Za svou liknavost by však mohla zaplatit mnohem vyšší cenu: mohla by skončit před soudem. Její konání prověřují policisté. „Záležitost zatím nedospěla do fáze obvinění z konkrétního činu, nelze spekulovat o možné výši trestu,“ uvedl včera Vladimír Kutnohorský z Městského státního zastupitelství v Brně. Žena by mohla být stíhána pro neoznámení trestného činu nebo pro trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Petříčková by navíc mohla za své selhání doplatit i doslovně. Pokud by Dominikův advokát požadoval u soudu náhradu škody, mohlo by placení odškodného padnout i na její hlavu.

Případů, kdy sociální pracovník špatně vyhodnotí situaci, je bezpočet. Málokdy ale skončí v soudní síni. Nejčastěji je sociální pracovník potrestán „jen“ ztrátou zaměstnání. „Většinou to končí tak, že se úřad s pracovníkem rozloučí,“ říká Zuzana Baudyšová z nadace Naše dítě. „Znám ale případy, kdy je chybující člověk jen přeložen na jiné pracoviště, někdy dostane třeba jen varování nebo důtku,“ popisuje praxi.

Zatím nejdál došel případ lékařky chlapců Ondřeje a Jakuba známých z kuřimské kauzy. Milana Smékalová se před soudem zpovídala za to, že týrání hochů neoznámila policii. Soud však řekl, že je nevinná.

Autor: