Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za transparent až 8 let vězení

Česko

BRNO Přísné tresty hrozí osmi mladým mužům za to, že loni při prvomájové demonstraci rozvinuli v centru Brna transparent s nápisem Národní odpor. Případem se včera začal zabývat brněnský městský soud. Rozsudek může ovlivnit všechny další akce pořádané tímto problematickým uskupením.

„Podle mého názoru se jedná o neonacistickou organizaci, která podle příslušných zákonných ustanovení hlásá rasovou, národnostní či jinou zášť,“ řekl o Národním odporu státní zástupce Jan Lata. Mladíkům, kteří svým způsobem ideály nacismu propagovali, hrozí až osmileté vězení. Patří mezi ně svolavatel akce Tomáš Pliska, jeho bratr Michal a další muži ve věku od 22 do 34 let. Jeden z nich, Tomáš Kebza, má dokonce nacistické symboly vytetované přímo na těle.

Radikálové ušli jen pár metrů, narazili na kordon policistů Pochod centrem města ohlášený jako „oslava prvního máje“ se loni neuskutečnil. Těsně před jeho začátkem ho zakázal někdejší tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný. Rozpuštění akce vyvolalo masivní střet pěti stovek účastníků s policejními těžkooděnci.

Zatímco obžalovaní včera shodně odmítli vypovídat, Novotný svůj krok před soudem obhajovat musel. „Chtěl jsem, aby nápisy schovali, aby průvod nešel pod hlavičkou Národního odporu,“ uvedl bývalý úředník radnice. Výzva k nápravě situace se ale podle něj neujala, a tak sáhl po razantním kroku. Jeho rozhodnutí se opíralo o odborné stanovisko experta na extremismus Miroslava Mareše, který byl na místě přítomen.

Brněnský zákaz byl precedentní. Radnice po celé zemi teď vědí, že mohou akce Národního odporu rozpustit. Směrodatný může být i verdikt soudu, jenž umožní přívržence hnutí potrestat v případě, že ho budou otevřeně propagovat.

Nemusíme být před neonacisty za hlupáky, míní žalobce „Neonacisté se dlouhodobě snaží z veřejnosti dělat hlupáky. Mám pocit, že se nemusíme tvářit jako hlupáci,“ reagoval žalobce na námitku obžalovaných, že některé nápisy obsahovaly heslo „Národní odpor proti kapitalismu“. Hlavní líčení bude pokračovat v říjnu, soud mimo jiné vyslechne i Mareše.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!