Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Za „únos“ dětí nucené práce

Česko

Šest humanitárních pracovníků bylo v Čadu odsouzeno k osmi letům nucených prací

NDJAMENA Čadský soud včera shledal šestici Francouzů vinnou z pokusu unést z Čadu do Evropy 103 děti a odsoudil je k osmi letům nucených prací. Soud také nařídil zaplatit pokutu ve výši 88 000 eur za každé z údajně unesených dětí.

Ve stejném procesu byli odsouzeni jeden Čaďan a jeden Súdánec ke čtyřem letům vězení. Další dva Čaďané byli osvobozeni. Podle agentury Reuters se nicméně předpokládá diplomatická dohoda mezi Paříží a Ndjamenou o vydání šestice do Francie.

Prokurátor navrhl trest nucených prací ve čtvrtý den procesu s Francouzi z humanitární organizace Zoeina archa. Všichni obvinění vinu popírali s tím, že byli přesvědčeni, že pomáhají zachránit nemocné, opuštěné sirotky z válkou zničené oblasti Dárfúru na západě Súdánu.

Žaloba naopak tvrdí, že obviněná šestice přesvědčovala podvodnými triky vesničany ve východní oblasti Čadu, která sousedí s Dárfúrem, aby jim svěřili své děti. Humanitární pracovníci jim údajně slibovali, že dětem poskytnou vzdělání a péči v místních čadských střediscích, ale nezmiňovali se o tom, že by je chtěli odvézt do Evropy.

Manipulace a sladkosti Jejich údajní spoluviníci, tři obyvatelé Čadu a jeden Súdánec, byli prý zmanipulováni, a prokurátor proto navrhl jejich propuštění, nebo odsouzení jen k nízkým trestům.

Vyšetřování provedené představiteli čadské vlády i OSN prokázalo, že většina dětí ve věku jednoho až deseti let, které chtěla Zoeina archa odvézt, nebyli sirotci a také nebyli nemocní. Některé děti tvrdí, že jim humanitární pracovníci nabízeli sladkosti a sušenky, aby je přesvědčili k opuštění domova.

Původně bylo 25. října těsně před odletem letadla s dětmi na palubě zatčeno sedmnáct Evropanů. Po intervenci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na začátku listopadu však čadské úřady 11 osob propustily. Podle zahraničních komentátorů lze očekávat, že Francouzi budou odsouzeni, aby se uspokojila místní veřejnost, ale čadský prezident Idriss Déby jim následně udělí milost a umožní návrat do Francie. Paříž totiž vojensky pomáhá Débymu bojovat s rebely, kteří usilují o jeho svržení. Jeden z obhájců šestice francouzských humanitárních pracovníků, Gilbert Collard, rozsudek čadského soudu ostře kritizoval. Podle jeho slov není možné domoci se v Čadu spravedlnosti. „Doufám, že francouzská vláda rychle zasáhne a dostane domů krajany, kteří byli chyceni do pasti,“ prohlásil Collard při setkání s novináři.

Francie včera označila verdikt za „suverénní rozhodnutí“. Zároveň však oznámila, že má v úmyslu Čad požádat, aby dostál bilaterální justiční dohodě z roku 1976, na jejímž základě by všech šest odsouzených mohlo být přesunuto do Francie, aby si trest odpykali v tamním vězení.

Autor: