Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Za uplácení lékařů odstrašující sankce

Česko

PRAHA Farmaceutické firmy by si napříště měly mnohem více rozmyslet úplatky lékařům za to, aby předepisovali jejich léky. Ministerstvo zdravotnictví totiž navrhuje zásadní zvýšení sankcí za tuto korupci. Firmě, která bude lékaře uplácet opakovaně, má nově hrozit nebývalá pokuta až ve výši poloviny jejího ročního obratu.

Jak uvedl náměstek ministerstva zdravotnictví pro legislativu, sankce má být tak vysoká proto, aby byla odstrašující. „Nejde o likvidaci firem, jde o preventivní sankci v tom smyslu, aby se takové jednání eliminovalo. Ta současná výše nemá preventivní účinek,“ myslí si Plíšek. „Neříkám, že tak vysoká pokuta má přijít při druhém provinění, ale když to je poněkolikáté. Berme tento návrh jako otevření diskuse,“ dodal.

Dnes hrozí firmám za korupci lékařů řádově statisícové sankce. Podle vznikajícího návrhu by při prvním provinění hrozila pokuta do tří milionů korun. Součástí návrhu novely zákona o regulaci reklamy má být i posílení pravomocí Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který korupci firem prověřuje. Jak informovala ČTK, ministerstvo chce návrh poslat do sněmovny po říjnových volbách.

Farmaceutické firmy se včera k navrhované maximální výši sankce nechtěly příliš vyjadřovat.

„Vítáme otevření diskuse o tomto problému, chceme se jí účastnit,“ uvedl předseda mediální komise České asociace farmaceutických firem Pavel Košek. „Nevím zatím, jak by se to přesně řešilo. Co se týče sankcí, bude to muset ještě projít širokou expertní debatou, stejně jako prokazování viny,“ řekl. Mluvčí Zentivy Věra Kudynová se včera k návrhu nechtěla vyjadřovat vůbec, protože jeho přesnou podobu neznala.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek podle informací ČTK soudí, že zvyšování sankcí nebude mít správný efekt. Komora dlouhodobě navrhuje, aby firmy nesponzorovaly různé kongresy a vzdělávací akce přímo, ale přes nadační fond při lékařské komoře. O využití peněz by rozhodovala komora. Farmaceutické firmy s tím ale nesouhlasí.

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky není výše maximální možné sankce v boji proti korupci to nejdůležitější. Na návrhu ministerstva zdravotnictví vítá posílení pravomocí Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Dělat by se dalo ale víc. „Nejsem proti takovému návrhu. Spíše by se ale měl zaktivizovat finanční úřad. Hlavní problém je, že si některé farmaceutické firmy vytvářejí černé fondy, ze kterých pak úplatky financují. Kdyby v tom finanční úřad zasáhl, bylo by to efektivnější,“ myslí si Ondráčka.

Autor: