Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za usmrcení manželky a tchyně si Kotala odpyká 15 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Olomouc Za vraždu ochrnuté manželky a nemohoucí tchyně si čtyřiašedesátiletý Rostislav Kotala z Ostravy definitivně odpyká ve vězení 15 let. Vrchní soud mu původně loni trest udělený ostravským krajským soudem snížil na deset let a jeho čin překvalifikoval na zabití, kauzu mu však vrátil Nejvyšší soud.

Vyhověl tak dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který nesouhlasil se změnou právní kvalifikace ani se snížením trestu. Podle něj muž nespáchal trestný čin v silném rozrušení, jak původně odvolací soud dovodil.

Vrchní soud se musel ve středu řídit závazným právním názorem Nejvyššího soudu. „Ten konstatoval, že obžalovaný nebyl ve stavu omluvitelného hnutí mysli způsobeného silným rozrušením a že jeho jednání je nutné kvalifikovat jako trestný čin vraždy spáchaný na dvou osobách. Z tohoto pohledu i trest uložený soudem prvního stupně ve výši 15 let, tedy na samé spodní hranici zákonné trestní sazby, považujeme za přiměřený,“ řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik.

Podle soudkyně Renáty Sobalové zde nejsou podmínky pro mimořádné snížení trestu. „Z lidského hlediska chápeme, že odnětí svobody 15 let je trest velice přísný, nicméně zákon přesně stanoví podmínky pro mimořádné snížení trestu. S ohledem na obžalovaného a charakter trestné činnosti zde podmínky nejsou,“ uvedla soudkyně. Muž se sice doznal a dosud nebyl stíhán, na druhou stranu trestný čin podle ní spáchal při využití bezbrannosti, nemohoucnosti i vysokého věku jedné z obětí.

Kotala se podle žalobců trestného činu nedopustil ve stavu silného rozrušení, naopak jednal organizovaně, emočně chladně. Byl frustrovaný z rodinné situace, z nároků, které na něj kladla péče o manželku i soužití se stárnoucí tchyní. Případ byl podle žalobce Jaroslava Kouřila atypický v tom, že motivem této trestné činnosti nebyla nenávist nebo pomsta, ale to, že muž již nezvládal péči o svou ženu. „Zvolil cestu, která měla být vysvobozením pro jeho ženu i tchyni, spíše však šlo o vysvobození pro něj,“ podotkl žalobce.

Obhájci požadovali vrátit případ zpět na krajský soud a doplnit dokazování o znalecké posudky. „Jestli jsem sobec, tak ať se rozhodne, už nebudu k tomu více mluvit,“ uvedl vestředu obžalovaný muž. Proti původnímu rozsudku krajského soudu se odvolávali i jeho dva synové.

Tragédie se odehrála v dubnu 2018. Kotala nejprve udusil igelitovým sáčkem tchyni a krátce nato stejným způsobem manželku. Motivem činu byl fakt, že muž už nezvládal péči o svou ochrnutou a bezmocnou manželku a její stárnoucí nemocnou matku. O ženu se staral od roku 2014, kdy jí po krvácení do mozku ochrnuly všechny končetiny. Když se začal zhoršovat i zdravotní stav tchyně, situace na profesionálního řidiče autobusu dopadla s plnou tíží. Vyhrotila se poslední měsíc, kdy onemocněl i on.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?