Slonková dostala dvacetitisícovou pokutu na návrh státního zástupce Jana Binka. Soud novinářce také nařídil podrobit se znovu výslechu. Vůbec poprvé tak byl potrestán český novinář, který odmítl prozradit svůj zdroj.
Právo na ochranu zdroje přitom novinářům zaručuje ústava a tiskový zákon. V zákonech ale existuje výjimka. Podle ní se novinář nemůže odvolat v případě úniku osobních údajů, pokud se jich dopustil zaměstnanec státní správy.
Postup žalobce kritizoval i Syndikát novinářů, který jej označil za nepřijatelný. „Policie se tímto způsobem snaží prolomit tiskový zákon, který dává novináři právo neuvést zdroj,“ řekl předseda syndikátu Miroslav Jelínek.
Slonková: Trest není oprávněný Pokutu 20 tisíc vyměřil Binko už loni v prosinci redaktorce Aktuálně. cz. Podle soudu ale stále platí. „Podaná stížnost je jako nedůvodná zamítnuta,“ stojí v rozhodnutí soudkyně Blanky Bedřichové z Obvodního soudu pro Prahu 1. Setkání Weigla se Šloufem se uskutečnilo krátce před loňskou volbou prezidenta. Spekulovalo se o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause od ČSSD, jejíž lídři prosazovali Jana Švejnara.
V kauze byli doposud obviněni bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák. Bakeš údajně požádal Dvořáka, aby pro něj získal nahrávku.
Slonková je v případu zatím jediná potrestaná. Pokutu za ni zaplatí redakce Aktuálně.cz.
Novinářka s právníkem již zvažují variantu mimořádného opravného prostředku. Slonková totiž trvá na tom, že je trest neoprávněný.