Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za vraždu novorozence uložil soud ženě trest 15 a půl roku

Česko

  9:43aktualizováno  11:22
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Českobudějovický krajský soud uložil dvaatřicetileté ženě za vraždu novorozené dcery trest odnětí svobody na 15 a půl roku. Tragédie se stala loni v březnu ve Chvaleticích na Písecku. Mrtvé novorozeně obžalovaná podle vlastní výpovědi několik měsíců skrývala doma a pak je zakopala na zahradě. Mladá žena předtím porodila už osm dětí. Rozsudek není pravomocný, obžalovaná se proti verdiktu na místě odvolala.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle předsedy senátu soudu Ondřeje Vítů žena nejednala v rozrušení. "Znalci spolehlivě a přesvědčivě vysvětlili, že její počínání bylo cílesměrové a plynulé," řekl. Dodal, že soud vnímá chování obžalované jako jednání s rozmyslem.

Státní zástupkyně Dagmar Šimáková od začátku tvrdila, že nejde o klasickou vraždu novorozeného dítěte matkou. Za to by obžalované hrozil maximálně osmiletý trest. Šimáková však pro ženu navrhovala vězení v rozmezí od 15 do 20 let. Podle soudních znalců je obžalovaná schopná rozeznávat společenské normy.

Výjimečný trest

Žaloba od počátku neuvažovala o tom, že by pro ženu navrhla výjimečný trest. "V tomto případě by něco takového vůbec nepřipadalo v úvahu. Byť ten skutek samotný byl z lidského hlediska otřesný, tak okolnosti pro ukládání výjimečného trestu podle mého soudu v žádném případě nenastaly," řekla Šimáková.

"Udělala jsem to ze strachu z ostudy. Styděla jsem se za to, že jsem asi už podeváté těhotná," uvedla před soudem s pláčem žena. Dítě porodila doma na záchodě. Těhotenství před okolím tajila a ani nenavštěvovala lékaře.

ČTĚTE TAKÉ:

U soudu líčila, že dítě nemohla porodit. Proto za něj zatáhla a přetrhla pupeční šňůru. "Pak jsem vzala tepláky, omotala jsem je kolem jejího krku a utáhla," řekla obžalovaná. Uvedla, že mrtvé tělo zabalila do županu, vložila do igelitového pytle a schovávala v domě několik měsíců. Až když se odstěhovala ke svému novému příteli, mrtvou dceru zakopala do země.

Tvrdí, že holčičku měla se svým manželem, se kterým však už v tu dobu nežila ve společné domácnosti. Spolu předtím zplodili osm dětí, pět z nich však odložili do ústavu a následně si je osvojili jiní lidé. O dvě syny a dceru se nyní stará manžel se svou současnou družkou. Obžalovaná následně se svým přítelem otěhotněla znovu a letos v únoru se jí narodil chlapec. I ten je momentálně v kojeneckém ústavu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat