14. února 2012 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladík si za vraždu sestry odsedí devět let

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSTRAVA Na devět let poslal Krajský soud v Ostravě do vězení šestnáctiletého mladíka, který loni v červenci podle rozsudku ubodal v Krnově jedenáctiletou sestru. Chlapec čin spáchal dva dny před 16. narozeninami.

Sestře zasadil 22 ran kuchyňským nožem. Před tím ji ještě rdousil. Dívka utrpěla zranění, která neměla šanci přežít, řekla soudkyně.

ČTĚTE TAKÉ:

"Motivem jednání chlapce byla dlouhodobá nespokojenost a nahromaděný pocit neuznání," řekla při zdůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. Během vyšetřování se zjistilo, že po přechodu na střední školu měl chlapec problémy s chováním, které dokonce vyústily ve vyloučení ze školy. V kolektivu se snažil mít vůdčí roli. To se mu ale nepodařilo. "Nebyl oblíbený," řekla soudkyně.

'Zatmělo se mi před očima'

Chlapec nejprve vinu odmítal. Tvrdil, že sestru našel už mrtvou. Později se přiznal a uvedl, že se pohádali kvůli domácím povinnostem, které sestra nesplnila. Se sestrou se údajně hádal v době, kdy utíral nůž. Nešťastnou náhodou ji pořezal a ona mu vyhrožovala, že to na něj řekne. Pak se mu zatmělo před očima a probral se až v době, kdy sestra umírala.

Trestné činy mladistvých

Podle zákona hrozí pachateli vraždy trest v rozmezí od 15 do 20 let. V případě útočníků, kterým ještě nebylo v době spáchání zločinu 18 let, je trestní sazba snížena. Rozpětí, ve kterém se soudce v těchto případech může pohybovat, je pět až deset let.

Ani tomu ale soud neuvěřil. Například kuchyňský nůž, který se stal vražednou zbraní, v té době nebyl špinavý, a proto jej nemohl po umytí utírat. Senát soudu dokonce dospěl k názoru, že se na zločin pravděpodobně připravil. Na noži totiž nebyly otisky jeho prstů. Ani neměl ruce potřísněné krví. "Je možné, že vraždil v brankářských rukavicích, které se našly zakrvácené," řekla soudkyně. Na své oběti navíc asi i v době útoku seděl. "Krev sestry se našla i na jeho spodním prádle," doplnila.

Po útoku chtěl chlapec z bytu utéct. To si rozmyslel a jen si venku zakouřil. Pak zazvonil na sousedku bydlící ve vyšším patře a požádal ji, aby s ním šla do bytu. Sousedka pak našla v bytě mrtvou školačku s nožem zabodnutým do krku.

Nožem ji zasadil 22 ran

Podle soudu byl útok surový a velmi razantní. Devatenáct centimetrů dlouhá čepel proťala dokonce žebra. Obžalovaný sestře nožem zasadil 22 ran. Nožem mířil na krk, hruď i břicho. Dívka utrpěla poranění břišní tepny, krčních obratlů, plíce, močovodu i srdečnice. Zemřela během několika minut na následky mohutného krvácení.

Rozsudek ještě není pravomocný, a to i přesto, že se mladík v soudní síni vzdal práva na odvolání a trest přijal. Stejně se rozhodl i státní zástupce. Lhůtu na odvolání si ale ponechal advokát obžalovaného. "Máme na to právo. Navíc se ještě k případnému odvolání nevyjádřili rodiče klienta," řekl právník Alfons Miketa. Podle něj je ale trest příliš vysoký. "Chápu, že to udělal surovým způsobem. Stalo se to ale dva dny před šestnáctými narozeninami," řekl.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz