Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za vstup do katedrály sv. Víta se bude platit, prý se tak zkrátí fronty

Česko

  19:50aktualizováno  20:35
PRAHA - V katedrále sv. Víta na Pražském hradě budou od začátku srpna návštěvníci opět platit vstupné. Zadarmo se dostanou jen do malé části katedrály u vchodu. Historická část bude přístupná jen s platnou vstupenkou v rámci prohlídkových okruhů.

katedrála sv. Víta foto: Lidové noviny

"Správa Pražského hradu se rozhodla vrátit se k osvědčenému systému, který fungoval před rokem 2006. Od 2. srpna bude

Součást Velkého a Malého okruhu

Správa Pražského hradu oznamuje, že od pondělí 2. srpna 2010 bude prohlídka katedrály sv. Víta znovu začleněna do Velkého a Malého prohlídkového okruhu Pražského hradu. Cena návštěvnických okruhů se přitom nezmění. Vstup do vymezené části katedrály zůstává volný. Pro věřící je režim beze změny.

Zdroj: Správa Pražského hradu.

katedrála opět zahrnuta do dvou návštěvnických okruhů. Do části katedrály se lidé dostanou jen se vstupenkou," řekl Kadlec. Církev původně umožňovala volný vstup jen do malé části katedrály u vchodu. V roce 2007, kdy Metropolitní kapitula předala katedrálu do správy státu, bylo vstupné zcela zrušeno.

Od začátku srpna se návštěvníci, kteří zaplatí za prohlídku v rámci jednoho ze dvou okruhů, dostanou do katedrály rychleji a budou si moci prohlédnout celou historickou část budovy, mimo jiné i kapli svatého Václava a náhrobky přemyslovských králů a knížat, řekl Kadlec.

Anketa

Souhlasíte se znovuzavedením vstupného do katedrály sv. Víta?

Ano. 103
Ne. 442

Výše vstupného se nezmění. Za prohlídku velkého okruhu, který zahrnuje Starý královský palác, baziliku sv. Jiří nebo Obrazárnu Pražského hradu, zaplatí turisté 350 korun. Malý okruh čítající třeba Starý královský palác vyjde na 250 korun.

Spory o správu Svatovítského chrámu trvaly od roku 1992. Až letos po nástupu nového pražského arcibiskupa Dominika Duky se stát a církev dohodly na tom, že chrám bude ve společné péči. Podle dohody o úpravě vzájemných vztahů nebudou pokračovat soudní spory o vlastnictví katedrály.

Církev totiž loni v květnu podala ústavní stížnost kvůli údajnému nespravedlivému rozhodování soudů. Podle dosavadních rozhodnutí soudů chrám patří státu. Předchozí arcibiskup Miloslav Vlk ale uváděl, že je nutné vyčkat rozhodnutí Ústavního soudu.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat