Středa 11. prosince 2024, svátek má Dana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za zmanipulované zakázky v teplické nemocnici padne obvinění

Česko

  7:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Obvinění za předražený CT přístroj v teplické nemocnici zřejmě přece jen padnou. A nejen to. Podle informací LN nejméně jedno jméno v seznamu stíhaných přibude. Policie totiž kauzu Krajské zdravotní opět vyšetřuje.
Korupce ve zdravotnictví (ilustrační foto).

Korupce ve zdravotnictví (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Vznesená obvinění jsou předčasná. Tak koncem října reagoval okresní státní zástupce Pavel Soukup na stížnost sedmi lidí, které začala v létě letošního roku stíhat ústecká hospodářská kriminálka. Skupinu policie obvinila ze zločinu sjednání výhody při veřejné soutěži. Manipulovat měli zakázku na počítačovou tomografii pro teplickou nemocnici. Ta spadá pod severočeský nemocniční holding Krajská zdravotní.

Státnímu zástupci se ale formulace policejního usnesení zdála nedostatečná. „Do skutkové věty napadeného je třeba zahrnout také formu zavinění,“ píše například v dokumentu, který polici odeslal, státní zástupce Pavel Soukup. Žádá po kriminalistech také přesnější vystižení výhody, kterou měla v tendru získat vítězná společnost Siemens.

ČTĚTE TAKÉ

„Na straně společnosti Siemens totiž nastal prospěch v získání prvenství, jehož by tato společnost jinak nedosáhla,“ připouští Soukup. Firma podle policistů vyhrála tendr i přesto, že nesplnila požadované předpoklady a nedoložila ani technické parametry nabízeného přístroje. Státní zástupce se také pozastavuje nad tím, proč někteří členové hodnotící komise mezi obviněnými nejsou, přestože při otevírání obálek s nabídkami asistovali.

Obvinění budou

Ústecká policie se proto začala případem zabývat znovu. A podle informací LN chystá nová obvinění. Padnout by mohla dokonce i u lidí, kteří doposud mezi stíhanými nebyli.

„Pozornost je upřena i na členy komise, kteří tam v určitém okamžiku sice nebyli, protože za sebe raději poslali někoho jiného, ve skutečnosti ale o zakázce spolurozhodovali,“ tvrdí LN zdroj obeznámený s vyšetřováním, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.
O pokračujícím vyšetřování hovoří i někteří svědci, kteří v kauze vypovídali na policii. Mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová další vyšetřování v teplické nemocnici také potvrzuje. „Policie se případem skutečně znovu zabývá a podniká patřičné kroky,“ řekla LN Hyšplerová.

Starosti Krajské zdravotní

  •  Kvůli podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletichám při veřejné soutěži stíhá čtyři bývalé členy představenstva Krajské zdravotní protikorupční policie.
  • Mezi obviněnými jsou René Budjač (ODS), Petr Fiala (ODS), Miloslav Řehák a Tomáš Indra (ODS). V případu jde o zakázku z roku 2008, v rámci které se nakupovalo vybavení pro pětici nemocnic v Ústeckém kraji.
  • Zakázku získalo sdružení Hospimed a Puroklima. Podle policie nastavili podezřelí takové podmínky soutěže, že se jí mohla zúčastnit jediná firma. Tím měli způsobit Krajské zdravotní škodu 82 milionů korun.
  • Čtveřici obviněných stíhá policie také pro údajné porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti se zadáním sedmi zjednodušených podlimitních soutěží, v rámci kterých se vybírali expertní poradci při přípravě dotačních žádostí. * Policisté vyšetřují sedm zaměstnanců Krajské zdravotní kvůli tendru na přístroj pro počítačovou tomografii (CT) pro teplickou nemocnici.

Policisté z ústeckého odboru hospodářské kriminality zahájili stíhání sedmi zaměstnanců Krajské zdravotní letos v létě. Mezi obviněnými byli konkrétně členové komise Martina Nováková, Irena Malá, Jiří Madar, Přemysl Pavelčík, Jaroslav Peldřimovský a Vlastimil Woznica. Skupinu doplňuje vedoucí oddělení nákupu a logistiky v Krajské zdravotní Václav Štyvar.

Tendrem za 17 milionů korun se už dříve zabýval i antimonopolní úřad, který zakázku kvůli chybám zrušil. Krajská zdravotní musela zaplatit pokutu 10 tisíc korun a uhradit náklady řízení 30 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ

Koncem října ale státní zástupce Pavel Soukup stíhání všech sedmi lidí zrušil. Policii uložil, aby svá obvinění lépe doložila.

Šikana policistů

Podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry bylo jednání policie naprosto neadekvátní. Hraničilo dokonce se šikanou. „Proti tomuto postupu policie jsme se ohradili a podali stížnosti na postup vyšetřování i jeho výsledky,“ uvedl Jiří Vondra.

Jediným hmatatelným výsledkem policejního vyšetřování jsou podle něj obavy zaměstnanců účastnit se práce v hodnotících komisích při výběrových řízeních. „Těch přitom společnost Krajská zdravotní s ohledem na potřeby pěti nemocnic realizuje stovky ročně,“ doplnil mluvčí Vondra.

Společnost Siemens trvá nadále na tom, že zakázka proběhla podle pravidel.