Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za zničení Petrovy boudy může její majitel, zní z Krkonoš

Česko

  16:12aktualizováno  22:12
ŠPINDLERŮV MLÝN - Za zkázu Petrovy boudy, která v pondělí dopoledne vyhořela, může majitel objektu, má jasno znalec krkonošské architektury Pavel Klimeš.

Podle místních může za požár majitel chaty. foto: ČTK

Podle zjištění Lidových novin patří bouda Vladimíru Kovářovi, vlastníkovi softwarové společnosti Unicorn.

Bouda, včetně vybavení, je od roku 1997 kulturní památkou. Majitel  by tak při rekonstrukci musel vyhovět náročným požadavkům památkářů. Také proto místní naznačují, že požár majiteli rekonstrukci usnadní.

ČTĚTE VÍCE O POŽÁRU

"Rozhodně nejsem ten, kdo hotel dovedl do dnešního stavu," brání se Kovář nařčení. Na místě požáru zatím nebyl, do Krkonoš vyslal jednatele své společnosti. Jeho pobočník ale míří na horkou půdu, řada oslovených lidí z hor je přesvědčena, že vinu za zničení cenné kulturní památky nese Kovář.

VLADIMÍR KOVÁŘ

Vladimír Kovář.

- vystudoval na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT obor matematické inženýrství

 - majitel firmy Unicorn, jedné z nejuznávanějších společností v oblasti informačních systémů

 - získal titul Podnikatel roku 2008 ČR

- Kovář se proslavil i v roce 2009, kdy upozornil na manipulaci obřího tendru Českého statistického úřadu.

"Celé to padá na jeho vrub, to je ten člověk, který to zavinil," tvrdí znalec krkonošské architektury Pavel Klimeš. "Je divné, že ten dům hořel v několika dnech opakovaně. Před dvěma týdny to někdo uhasil, teď to shořelo celé, tak co si o tom myslet," ptá se a připomíná oheň z 21. července.

Podobně smýšlejí i další místní lidé. "Tady si každý říká, že se jim to hodí do krámu," řekl Lidovkám.cz jeden z nich. "Na druhou stranu policisté prý u chaty našli prázdné láhve od polské vodky a piva."

Pražský podnikatel Kovář jakékoli spekukace odmítá, k Petrově boudě ho prý pojí osobní vzpomínky. "Koupil jsem ji před třemi roky a od té doby připravoval projekt na záchranu," reaguje majitel firmy Unicorn. A dodává, že pravděpodobnost vyhoření byla veliká. Každá bouda v okolí podle něj skončila buď pod lavinou, nebo lehla popelem.

FOTOGALERIE

Kovář se potýkal s úřady i kvůli havarijnímu stavu boudy. "Kvůli nezajištění objektu jsem s nimi v únoru zahájila správní řízení," informovala server Lidovky.cz Marta Žídková z městského úřadu ve Vrchlabí. Zástupci společnosti údajně slíbili, že tento týden nastoupí stavební firma, která začně na zajištění pracovat.

Příčinou požáru bylo podle hasičů zřejmě úmyslné zapálení. Královéhradecká mluvčí hasičů Martina Žahourková uvedla, že hasiči nechávají oheň pod kontrolou dohořet. "V úterý dopoledne se na místo vrátí policejní a hasičský vyšetřovatel a také kriminalisté se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání hořlavých látek," uvedla.

Autoři: ,