21. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhalená obří varna drog? Úspěch policisty, kterému u soudu hrozilo 10 let vězení

Vrchní rada Národní protidrogové centrály Miroslav Vogel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní rada Národní protidrogové centrály Miroslav Vogel. | foto: ČTK

PRAHA Za úspěchem Národní protidrogové centrály, která objevila vůbec první varnu amfetaminu která vyrobila 3,5 tuny drogy, stojí vrchní rada úřadu Miroslav Vogel. V minulosti ho generální inspekce obvinila z toho, že kryl trestnou činnost svého informátora. Po dvouleté tahanici ho nakonec soudy osvobodily. U protidrogové centrály pracuje přes dvacet let.

Amfetamin

patří mezi stimulační látky. Lidé ho často užívají příležitostně, řadí se mezi takzvané rekreační drogy, známý je pod názvem speed. Osoba, která amfetamin užívá, si na něj rychle vypěstuje závislost.

„Ano, je to pravda. Tento případ jsem v březnu 2014 začínal a nyní jsme to s týmem dotáhli do konce,“ potvrdil informaci server Lidovky.cz sám Miroslav Vogel.

Velkým úlovkem se Národní protidrogová centrála pochlubila ve středu (více čtěte ZDE). Vyšetřovací tým s kolegy ze Švédska rozbil gang pašeráků drog, který vyrobil nejméně 3,5 tuny amfetaminu. Zároveň se policii podařilo odhalit vůbec první laboratoř na tuto stimulační látku, nejedná se totiž o drogu, která by byla pro Česko typická a po které by byla v tuzemsku poptávka.

Stíhán generální inspekcí

V minulosti přitom Generální inspekce bezpečnostních sborů Vogela vyšetřovala kvůli tomu, že kryl trestnou činnost svého informátora. Obvinění si vyslechl pro zneužití pravomoci úřední osoby, vydírání, nadržování a ohrožení utajované informace, za což mu hrozilo až deset let vězení.

Jenže jediným svědkem v případu proti Vogelovi byl právě jeho informátor Petr Ryžák. Ten už dříve odešel od soudu s trestem 15 let za výrobu a prodej drog. Podle Ryžáka tak konal právě na Vogelův pokyn, aby se snáze dostal do drogového podsvětí.

České a švédské protidrogové policejní týmy zatkly sedm lidí kvůli rozsáhlé...

„Nespáchal jsem žádné protiprávní jednání, jednal jsem podle svého svědomí. I nadále bych postupoval stejně. Trestní řízení mi zkazilo profesní a soukromý život i zdraví,“ uvedl tehdy policista před soudem. Zároveň uvedl, že generální inspekce vedla jeho trestní řízení nestandardním způsobem, kterým by bylo možné odstavit prakticky jakéhokoli policistu.

Žalobce pro Vogela požadoval podmíněný trest na tři roky a stejně dlouhý zákaz činnosti u bezpečnostních sborů. Prvoinstanční soud nicméně informátora Ryžáka označil za nevěrohodného svědka a policistu osvobodil. Vogelovu nevinu pravomocně potvrdil v roce 2015 až Vrchní soud v Praze.

Gang vozil drogu do Švédska

Při zátahu na rozsáhlou výrobnu amfetaminu v Česku bylo zadrželo celkem sedm lidí, tři ve Švédsku a čtyři v Česku na území Prahy a Libereckého kraje. „Dva se k trestné činnosti částečně doznali,“ uvedla pro ČTK dozorující státní zástupkyně Petra Žílová. Všechny osoby mají podle ředitele protidrogové centrály Jakuba Frydrycha bohatou kriminální minulost.

„Všechny ty osoby známe. Jsou zapleteni do podobných činů už deset dvacet let,“ uvedl na tiskové konferenci švédský vyšetřovatel Jimmy Arkenheim. Všichni budou vydáni k trestnímu stíhání do České republiky.

Čtyři lidé byli zadrženi v Česku na území Prahy a Libereckého kraje.
České a švédské protidrogové policejní týmy zatkly sedm lidí kvůli rozsáhlé...

„Byla to sofistikovaná skupina, která nepoužívala mobilní telefony, ale setkávala se osobně ve Švédsku či jiných státech. Poté se každý vrátil do své země, kde dále řídil svou části sítě,“ řekl Vogel pro Lidovky.cz.

hmHana Mazancová, shaMartin Shabu