Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Zabavily domy příliš rychle

Česko

Americké hypoteční banky automaticky nařizovaly exekuce. Postižených jsou tisíce

PRAHA Americké hypoteční banky se ještě ani nestihly otřepat z následků jimi zaviněné realitní krize, a už mají na krku další skandál.

Všichni přední poskytovatelé úvěrů na bydlení čelí podezření, že jejich pracovníci naprosto automaticky a bez rozmyslu podepisovali rozhodnutí o zabavení nemovitostí, i když se jejich klienti se splátkami třeba jen o měsíc opozdili.

Včera vyšlo najevo, že stejně jako pracovníci bank JPMorgan, Bank of America nebo GMAC postupovali i zaměstnanci Wells Fargo, dvojky na americkém hypotečním trhu.

V dokumentech zkontrolovala jen svůj titul a jméno Počty postižených lidí jsou ohromující. Například Jeffrey Stephan z GMAC u soudu pod přísahou vypověděl, že měsíčně podepsal přes deset tisíc příkazů k exekuci.

Při osmihodinové pracovní době by musel v průměru vyřídit jeden spis za minutu. Když do firmy v roce 2004 nastoupil, prošel navíc pouze třídenním školením.

Pracovnice Xee Moua z Wells Fargo dokázala takových dokumentů vyřídit 500 za den. Ačkoli měla podle zákona prověřit konkrétní dlužnou částku nebo data splátek, Moua jen kontrolovala, jestli v dokumentu sedí její jméno a titul. Jí podepsané čestné prohlášení, že všechny informace prověřila, pak banka používala při exekucích.

V zahraničním tisku se pro tento styl práce již vžilo spojení „robo-signer“, volně přeloženo jako „automatický podepisovač“.

Vše připomíná chování bank z doby před dvěma lety, kdy s nadsázkou stejně tak automaticky schvalovaly hypotéku prakticky komukoliv, i když podle přehledů příjmů bylo jasné, že úvěr lidé nemůžou nikdy splatit. V reakci na provalení kauzy zastavily výše zmíněné finanční domy zabavování nesplacených domů ve většině států USA. K dobrovolné akci se nepřidala jen Wells Fargo s tím, že má zavedena opatření, která brání vážným procedurálním omylům.

Hrozí pokuty Generální prokuratury v celých Spojených státech už rozjely svá vyšetřování. „Nejde jen o nějakou mouchu v papírování,“ prohlásil iowský prokurátor Tom Miller.

Richard Cordray ze státu Ohio pak společnosti rovnou žaluje o 25 tisíc dolarů (asi 450 tisíc korun) za každé prokázané pochybení, nemluvě o odškodněních pro klienty.

„Samozřejmě to trochu zvýší naše náklady,“ řekla listu Financial Times šéfka JPMorgan Jamie Dimon. Jen tato banka chce prověřit 115 tisíc rozhodnutí o zabavení nemovitostí. Dimon se ale zaručila, že pokud došlo k nějakým chybám, banka je „napraví“.

Je pravděpodobné, že k nějakým pochybením pravdu došlo. Jen zaměstnankyně Beth Cottrel měsíčně schválila 18 tisíc rozhodnutí o exekuci, aniž by prověřila, o čí hypotéku vlastně jde.

Tři miliony zabavených domů Situace se zdá být opravdu vážnou. Prezident Barack Obama nicméně odmítá vyhlášení krátkodobého zákazu na zabavování nemovitostí, dokud se obvinění řádně neprošetří. Podle mluvčí Bílého domu by to mělo „nezamýšlené důsledky“.

Podle názorů nezávislých analytiků se Obama bojí, že by zákaz poškodil realitní trh a jeho již tak pomalé oživení.

Počet zabavených domů tento rok narůstá velmi rychlým tempem. K nejvíce zasaženým oblastem patří Kalifornie a Florida. V Nevadě přišel v průměru o nemovitost jeden z 27 obyvatel a v celých Spojených státech byly od začátku roku do září zkonfiskovány téměř tři miliony domů.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...