Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Zábavní pyrotechnika je toxická, tvrdí čeští vědci. Prosazují její omezení

Česko

  7:54
Ohňostroje vypouštějí do ovzduší řadu vysoce toxických látek, které představují nebezpečí pro člověka i pro životní prostředí. Lidé přitom o této skutečnosti nejsou dostatečně informováni nebo ji podceňují, uvedli v tiskové zprávě vědci z Akademie věd České republiky (AV ČR).

Vědci doporučují kvůli toxickým látkám zábavní pyrotechniku omezit či zcela zakázat, důležitá je podle nich také osvěta. Emise z ohňostrojů přináší podle nich obrovská zdravotní rizika.

„Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují,“ uvedl chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR.

Ročně se podle vědců prostřednictvím zábavní pyrotechniky uvolní do ovzduší zhruba 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu, 1,2 tuny rubidia, 10,5 tuny barya, tuna stroncia a 0,5 tuny mědi.

Například baryum se do ohňostrojů přidává kvůli zelené barvě. Za nepříznivé povětrnostní situace se ale během třičtvrtěhodinových ohňostrojů znásobí jeho přítomnost v ovzduší 580krát, upozornil Klusoň.

Zvýšené hodnoty v ovzduší navíc vědci zaznamenávají i několik dní po ohňostrojích. Podle ředitele Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martina Pivokonského se toxické látky zároveň dostávají do vody a půdy i do potravních řetězců.

Velká část pyrotechniky se kupuje z nelegálního prodeje, upozornili vědci s odkazem na údaje České obchodní inspekce. Takové petardy a rakety obsahují i látky, které nejsou v Evropské unii povolené. Problematika nebezpečných ohňostrojů však podle vědců není dostatečně diskutována jak na české a evropské, tak ani na globální úrovni.

Zakázali byste používání zábavní pyrotechniky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 3. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

ANO1488
NE700

31. prosince 2020

Autoři: ,