Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zábrany padly. Zaorálek s Dienstbierem u prezidenta prošli

Kandidát na ministra zahraničí Lubomír Zaorálek přichází  na Pražský hrad na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na ministra zahraničí Lubomír Zaorálek přichází na Pražský hrad na... | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman si na Hrad pozval budoucího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a příštího ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Napětí, které mezi politiky dříve panovalo, zmizelo a schůzky proběhly bez problémů. Setkání s prezidentem tak mají za sebou všichni budoucí ministři a ve středu bude jmenována celá vláda.

Kandidát na ministra pro lidská práva a šéfa vládních legislativců Jiří Dienstbier (ČSSD) se chystá v úřadu vlády rozšířit dosavadní lidskoprávní sekci. Zásadní změny v jejím fungování ani v chodu legislativní rady ale neplánuje. Řekl to po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Napětí, které mezi oběma politiky dřív panovalo, se při dnešním setkání prý vůbec neprojevilo.

Plány Jiřího Dienstbiera

  • Dienstbier chce nejvíc času věnovat řešení problému sociálního vyloučení. Přispět chce k přijetí zákona o sociálním bydlení.
  • Prosazovat chce opatření na podporu rovných šancí pro muže a ženy. Mezi ně patří třeba dostatek školek, aby mohli do práce chodit oba rodiče. Budoucí ministr by byl rád, aby nárok každého dítěte na místo ve školce byl uzákoněn.
  • Plánuje také novelu, která by umožnila registrovaným partnerům adoptovat biologického potomka svého protějšku.

Dienstbier bude mít v úřadu vlády pod sebou legislativní a lidskoprávní sekci. Obě podle něj fungují "v zásadě dobře" a velké změny tak nechystá. Plánuje ale rozšíření. Pod hlavičku úřadu vlády by se mohla vrátit třeba vládní rada pro rovné příležitosti, kterou někdejší kabinet Petra Nečase (ODS) odsunul na ministerstvo práce.

Dienstbier, který byl před rokem Zemanovým protikandidátem v prezidentské volbě, zamířil na Hrad jako poslední z budoucích ministrů. Zemana dřív několikrát otevřeně kritizoval, Zeman zas měl výhrady k němu. Podle Dienstbiera se dřívější napětí na schůzce neprojevilo, debata byla věcná a prezident mu nic nevytkl.

Na středeční jmenování vlády se Dienstbier nijak zvlášť nepřipravuje. Svůj úřad převezme hned středu odpoledne. Vláda bude jmenována tak, jak ji premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl, dodal.

Spor s prezidentem nečekám, prohlásil Zaorálek

Budoucí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodl v politice týkající se EU, naopak neshody měli kolem Blízkého východu. Zeman i Zaorálek jsou příznivci vstřícného postoje vůči EU a nechtějí stát mimo hlavní proud integrace.

V otázce Blízkého východu je Zeman znám mimo jiné jako velký přítel Izraele a i v EU je Česko na straně nejbližších spojenců Izraele. Konflikt mezi Izraelci a Palestinci Zaorálek konkrétně nezmínil. Hovořil jen o "vyrovnanějším" postoji ČR.

"Prezident ví, že chci prosazovat vyrovnanější politiku v oblasti Středního východu... Tak jsme si vyjasňovali, co to konkrétněji znamená," uvedl Zaorálek. "Fatální spor" ale nečeká a chce s hlavou státu dál diskutovat.

Zaorálkovým prvním náměstkem bude Petr Drulák

Zaorálek také oznámil, že jeho prvním náměstkem na ministerstvu bude bývalý šéf Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák. Nyní tuto funkci zastává Jiří Schneider.

Se Zemanem Zaorálek hovořil také o procesu jmenování velvyslanců, vymezili si prý kriteria pro jednotlivé adepty. Na schůzce padla i konkrétní jména, Zeman podle Zaorálka zmínil některé osobnosti, které mu jsou blízké. Objevují se spekulace o ministrech úřednické vlády, kterou loni prosadil Zeman. Jméno odstupujícího šéfa resortu financí Jana Fischera padalo v souvislosti s možným diplomatickým angažmá v Izraeli nebo Lucembursku, nejnověji se podle informací ČTK hovoří o strukturách EU.

O diplomacii by mohl mít zájem i končící ministr životního prostředí Tomáš Podivínský (KDU-ČSL), který je údajně stále zaměstnancem ministerstva zahraničí. V minulosti pracoval na ambasádě v Rakousku a konzulátu v Drážďanech.

Prezidentská kancelář uvádí, že se chce s novou vládou dohodnout tak, aby se neopakovala loňská situace, kdy proces výměny velvyslanců byl na čas zablokován sporem Zemana a bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09).

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi Zaorálkem a Zemanem dlouhodobě panují napjaté vztahy. Zaorálkovo jméno bývá zmiňováno v souvislosti se skupinou 27 zákonodárců ČSSD, kteří v roce 2003 nepodpořili Zemana při volbě hlavy státu. Na Hrad se tehdy kvůli tomu dostal Klaus. Loni v prosinci Právo napsalo, že Zaorálka Zeman nikdy ministrem nejmenuje. Nakonec ho designovaný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) do vlády prosadil.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?