Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Žáby deformuje nadbytek živin

Česko

Deformované žáby upoutaly pozornost veřejnosti poprvé v 90. letech minulého století. Skupinka amerických školáků tehdy objevila jezírko, kde polovině žab chyběly nebo přebývaly nějaké končetiny.

Problém se od té doby rozšířil a o jeho důvodech se spekuluje. Uvažovalo se o vlivu pesticidů, přemíře UV záření a parazitárních infekcích. Nová studie ukazuje, že důvodem jsou skutečně paraziti, ale nikoli sami. Za primární příčinu můžeme označit nadbytek dusíku a fosforu, který se do vody dostává kvůli zemědělské výrobě. V pokusných nádržích, do kterých vědci uměle přidávali tyto živiny, byl oproti kontrolním dva- až pětkrát větší počet postižených žab.

Dusík a fosfor totiž stimulují růst řas, takže se ve vodní nádrži uživí více měkkýšů, kteří slouží jako hostitelé parazitům motolicím (Trematoda). Jejich larvy, označované jako cerkárie, napadají pulce, ve kterých tvoří cysty. Ty pak mohou svou přítomností zásadně narušit vývoj končetin. Podle článku, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences, stačí pouhých 12 cerkárií k tomu, aby z pulce vyrostla deformovaná žába.

***

Další aktuality z přírody i vědeckých laboratoří dnes v 18 hodin v pořadu Natura na www.rozhlas.cz/leonardo.

Autor:
Témata: žába, PNAS