Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Začal soud s elitou ultrapravice

Česko

Osmičce radikálů a neonacistů hrozí tři až osm let vězení. Za vylepování nálepek, koncerty a zvaní esesáků

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 včera začal projednávat případ osmi ulrapravičáků a neonacistů, které policie pochytala loni při několika velkých protiextremistických raziích. Patří mezi ně i několik osob, které odborníci považují za vůdčí postavy české extrémní pravice.

Všem radikálům hrozí podle obžaloby, kterou včera přečetla státní zástupkyně Zdeňka Galková, tři až osm let vězení za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Extremisté se měli provinit vylepováním samolepek propagujících neonacistickou organizaci Národní odpor, organizací koncertu ultrapravičáckých skupin či pochodu v Jihlavě, kam pozvali esesáka Herberta Schweigera. Už si nepamatuji Nejčastější odpovědí obžalovaných, z nichž dva již přes rok sedí ve vazbě, byla sousloví „nevím“ či „už si nepamatuji“.

Drobné samolepky s nápisy typu „Svobodně - Národně - Sociálně Odpor.org Odpor! Odpor! Odpor!“ podle policistů pětice radikálů vylepovala v prosinci 2008 u pražského Palackého náměstí. Policie aktéry dopředu odposlouchávala a výsledek jejich činnosti také okamžitě nafilmovala. Všichni obžalovaní ovšem přímou účast na výlepu odmítli.

Chtěl jsem si jen půjčit peníze Jeden z někdejších zakladatelů Národního odporu a guru české ultrapravicové scény Filip Vávra například vypověděl, že ho jeden z aktivistů požádal o právní rady, on proto na místo přišel, ale žádných samolepek si nevšiml. Další obžalovaný Richard Lang pro změnu tvrdil, že na místo srazu přišel jen proto, aby si od Vávry půjčil peníze. Vylepování samolepek odmítl i někdejší kandidát rozpuštěné Dělnické strany (DS) do Evropského parlamentu Petr Fryč a stejně mluvila i bývalá členka téže strany Michaela Dupová: „Žádného výlepu jsem se nezúčastnila.“ Vypovídat odmítl jen bývalý šéf pražské organizace DS Patrik Vondrák, který spolu s Dupovou stále sedí ve vazbě.

Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše je kriminalizace propagování Národního odporu novou taktikou policie. Jestli budou soudy takovou argumentaci akceptovat, není podle Marešova staršího vyjádření pro LN vůbec jasné. Pochod za padlé Vondrákovi, Dupové, Langovi, exšéfovi krajské organizace DS na Vysočině Milanu Hrochovi, bývalému členovi DS Martinu Václavkovi a Danielu Zavadilovi obžaloba klade za vinu také organizaci pochodu, který měl loni v červnu v Jihlavě uctít památku obětí druhé světové války. Na akci pořadatelé pozvali Herberta Schweigera, veterána z SS divize Leibstandarte Adolf Hitler, a rakouského nacionalistu Gottfrieda Küssela. To ovšem Vondrák včera před soudem popřel. Lang zase odmítl, že akce měla za cíl uctít pouze válečné oběti z německé strany - prý šlo o všechny padlé.

Dupová sama čelí obžalobě z dalších dvou skutků. Podle spisu se loni v únoru podílela na organizaci neonacistického koncertu v Srbech na Kladensku a pomáhala prý i s vytvořením webu organizace Resistance Women Unity, která je podle policie ženskou odnoží Národního odporu. To včera Dupová odmítla.

Autor: