Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začala třetí světová válka pohlaví

Česko

V Brně odstartoval desátý ročník filmového festivalu Mezipatra, který si vytkl za cíl přiblížit většinové společnosti lesbickou, bisexuální a transgender kulturu. Poté se přesune do Prahy.

S desátým ročníkem si přehlídka Mezipatra, kterou dosud navštívilo přes 63 000 lidí, pozměnila podtitul: z „českého gay a lesbického filmového festivalu“ se stal „queer filmový festival“. Užíváním slova „queer“ chtějí pořadatelé upozornit na panující přesvědčení, že heterosexualita je jediná normální a přirozená orientace, přičemž vše ostatní představuje odchylku.

Letošní Mezipatra běží do konce října v brněnských kinech Scala a Art, od 2. do 8. listopadu pak pokračují v Praze v kinosálech Lucerna a Světozor. Ozvěny přehlídky dále proběhnou v Olomouci, Českých Budějovicích, Českém Těšíně a v Ostravě.

Hlavní téma desátého ročníku naznačuje slogan Třetí světová válka pohlaví. Filmy a akce doprovodného programu v tomto tématu dokumentují stereotypní představy o genderových rolích, které lidé zakládají na biologických rozdílech, sledují, jak jsou pevně usazeny v každodenním životě, a odhalují jejich fungování i v rámci queer komunit. Aktuálně pořadatelé festivalu reagují například na nedávný rozruch kolem atletky Semenyaové a problémy s jejím zařazením do standardních sexuálních kategorií. Duhová všehochuť Stejně tak sahá napříč kategoriemi i výběr filmů: obsahuje snímky celovečerní i krátké, hrané i dokumentární, mainstreamové i artové. Možná nejznámějším titulem je komedie Brüno, v níž na sebe britský komik Sacha Baron Cohen bere personu fiktivní rakouské gay celebrity. Dokument Doba Harveyho Milka připomene politika a aktivistu, kterého světové filmové publikum zná hlavně z oscarového snímku Milk. Patrik, věk 1,5 je satirou na předstíranou toleranci švédského maloměsta a na snahu některých gayů imitovat heterosexuální modely: registrovaní partneři tu omylem dostanou k adopci místo batolete dospívajícího sígra. Chybět nebude blok krátkých gay filmů a pásmo snímků studentů FAMU.

Novou vizuální identitu festivalu vypracoval grafik Jan Kolář, ceny pro vítězné snímky vytvořilo duo designérů Zdeněk Vacek a Daniel Pošta opět v podobě funkčních kaleidoskopů. Každodenní zpravodajství z Mezipater vysílá stanice Rádio 1. Festivalové zpravodajství zajišťuje i Česká televize na kanále ČT 2 a prostřednictvím internetového speciálu www.ceskatelevize. cz/mezipatra.

Na něm je možné u příležitosti festivalového jubilea až do listopadu zdarma zhlédnout vítězné snímky předchozích ročníků. Diváci mezi nimi najdou například drsné německé drama Oi! Warning o vztahu skinheada a pankáče, woodyallenovskou komedii Miluji tě? z prostředí lesbického Londýna, tuzemské Pusinky či snímek Něco úplně nového, který tematizuje mimo jiné strach z pedofilie a získal vedle Ceny poroty i Diváckou cenu. Oceněné filmy doplní výběr dvaadvaceti krátkých titulů uvedených na Mezipatrech loni.

Doprovodný program zahrnuje vedle večírků například výstavy fotografií, setkání skupiny pro náctileté gaye či kulečníkový turnaj.

***

lidovky.cz

Více informací najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...