Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Začátek sčítání lidu provází problémy. Statistický úřad akci pozastavil, výpadek způsobila chyba v jednom z modulů

Česko

  7:45aktualizováno  14:51
Praha - Příčinou výpadku on-line sčítání je závada modulu pro vyplňování adres, která způsobila zahlcení databázových serverů. V současnosti nelze říci, kdy bude sčítání obnoveno, protože se systém musí po odstranění závady opět otestovat. Podle mluvčí sčítání Jolany Voldánové by on-line sčítání obyvatel mělo být obnoveno ještě v sobotu odpoledne.

Začátek sčítání lidu provází problémy. foto: Reprofoto

Vdaná? Sčítání lidu už se nezeptá. Z dotazníku vypadla zhruba polovina otázek

Na on-line tiskové konferenci to uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. Problém tak nebyl podle něj v samotném počtu přihlášených lidí, kteří se chtěli sčítání zúčastnit. Zároveň Rojíček vyloučil, že za problémy by byl kybernetický útok, což podle něj potvrdil i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Český statistický úřad v sobotu ráno pozastavil elektronické sčítání lidu. Důvodem je přetížení systému. On-line formulář nešlo vyplnit již od brzkého rána. Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na na sobotu.

„Problém nebyl v počtech uživatelů, ale v tom, že byla závada ve vyhledávači adres. Postupné upřesňování adresy vedlo k velkému počtu dotazů do databáze, a to způsobilo nepřístupnost,“ uvedl Rojíček. V současné době jsou podle něj statistici v kontaktu s dodavatelem, kterým je společnost OKsystem. „Za výpadek se omlouvám a mrzí nás o to více, že jsme formu on-line sčítání propagovali jako zásadní, což ale stále trvá,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš řekl ČT, že nefunkční on-line sčítání lidu je odpovědností šéfa ČSÚ. Na pondělní vládě od něj chce slyšet vysvětlení a vidět smlouvu s dodavatelem.

Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na sobotu. Během dvou týdnů by měli lidé údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání odeslat elektronicky. Podle Rojíčka zaznamenal úřad první problémy okolo 6:00 ráno, ještě předtím stihli lidé odeslat několik tisíc formulářů. Úřad systém pozastavil v 8:15. „Z preventivních důvodů jsme přikročili k uzavření formuláře do chvíle, než situaci důsledně vyhodnotíme a podnikneme kroky nutné k dalšímu bezpečnému provozu. Příčiny se analyzují a na zprovoznění se pracuje,“ uvedla na internetových stránkách ČSÚ mluvčí projektu Sčítání 2021 Jolana Voldánová.

Zálohované jsou jen údaje uložené pod heslem

Rojíček serveru iRozhlas.cz řekl, že formulář se během vyplňování nezálohuje, uložen je až po odeslání. Lidé, kteří informace zadávali a nestihli formulář odeslat, tak budou muset údaje zadávat znovu. „Pouze pokud si občané v průběhu vyplňování formuláře uložili pod heslem, tak by se potom k němu mohli vrátit,“ vysvětlil webu Rojíček.

Šéf úřadu nechtěl spekulovat o tom, jak dlouho výpadek potrvá. „Ale jakmile bude systém zprovozněn, určitě dáme vědět a dáme informaci občanům,“ uvedl. Dodal, že data z formulářů se ukládají na zabezpečených serverech a nehrozí, že by se k nim někdo dostal. 

Do služby není možné se přihlásit ani jedním z možných způsobů. Do elektronického formuláře by se lidé měli přihlásit číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku.

Formulář má být možné vyplnit na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů. Náklady na letošní sčítání včetně přípravy a vyhodnocení mají podle dřívějších informací dosáhnout 2,23 miliardy korun. 

Sčítání se koná každých deset let. V ČR je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Jak bude probíhat sčítání lidu v lockdownu? Odpovědi na nejzásadnější otázky

Lidé by při vyplňování dotazníků měli moci zapsat údaje i za další členy domácnosti a jiné blízké. Údaje o bytu se zapisují za celou domácnost. Dotazy se týkají výměry, počtu místností či patra. Statistici zjišťují, zda má bydlení plynovou přípojku či kuchyň, nebo kuchyňský kout.

V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Právě práci a vzdělávání ovlivnila nařízená omezení kvůli epidemii. Podle ČSÚ by se do kolonek měl zapsat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nynější uzávěře země. Formulář obsahuje také dotaz na víru a národnost, odpověď není povinná.

Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy jsou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem. 

Autor: