Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Česko

Záchrana severního nosorožce bílého je blíž. Vědci utvořili zárodečné buňky

Najin, jedna z posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního, odpočívá po zákroku. Odběr vajíček proběhl v prosinci 2020 v keňské rezervaci Ol Pejeta bez komplikací. foto: Rio the Photographer

Vědci mezinárodního týmu, včetně odborníků ze Safari Parku Dvůr Králové, oznámili úspěch ve snaze zachránit nosorožce bílé severní před vyhynutím. Tým BioRescue vytvořil prvotní zárodečné buňky z kmenových buněk tohoto ohroženého druhu. Poslední dvě známé žijící samice nosorožce bílého severního se narodily v královédvorské zoo a nyní žijí v Keni. Poslední samec uhynul v roce 2018.
  12:01

Vědci se snaží druh zachránit před vyhynutím pomocí metod umělé reprodukce. Nyní jako první na světě vytvořili tzv. primordiální zárodečné buňky z indukovaných pluripotentních kmenových buněk severního bílého nosorožce, samice Nabiré. Tyto buňky jsou předchůdkyněmi vajíček a spermií.

Celý postup zveřejnili v časopise Science Advances a Safari Park Dvůr Králové se pochlubil na svém webu.

Podle něj se na zdaru zasloužili především vědci z japonské univerzity v Ósace.

„Je to vůbec poprvé, kdy se podařilo vytvořit z kmenových buněk primordiální zárodečné buňky velkého ohroženého druhu savců. Dříve se to podařilo pouze u hlodavců a primátů. Na rozdíl od hlodavců jsme při indukci PGC nosorožců identifikovali jako klíčového hráče gen SOX17. SOX17 hraje zásadní roli také při vývoji lidských zárodečných buněk - a tím, pravděpodobně, i u mnoha dalších druhů savců,“ řekl Masafumi Hayashi z japonské univerzity.

Vědci tak doufají, že budou moci získat více materiálu pro umělou reprodukci, protože nyní mají nedostatek pohlavních buněk.

„Naším cílem je vytvořit vajíčka a spermie v laboratoři, díky tomu budeme mít v budoucnu dostupnější mnohem širší variabilitu nosorožců bílých severních pro založení nové populace. Vytvoření primordiálních zárodečných buněk je významným a náročným krokem k tomuto cíli,“ řekl Jan Stejskal z královédvorské zoo.

20. března 2018

Poslední dvě samice

Poslední dvě žijící samice druhu, třiatřicetiletá Nájin a její dcera Fatu, se obě narodily v královédvorské zoo a nyní žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Safari Parku. V současné době jsou jedinými severními bílými nosorožci na planetě. Poslední dva samci Suni a Sudán uhynuli v letech 2014 a 2018.

Fatu je nyní jedinou dárkyní samičích pohlavních buněk, takzvaných oocytů. Vědecký tým má pak k dispozici zmražené sperma od čtyř samců. Někteří jsou s Fatu blízce příbuzní.

Nájin už samičí pohlavní buňky dodávat nemůže, rozhodli o tom vědci v loňském roce. Mohla by však mláďata vychovávat.

Nyní vědci získali primordiální zárodečné buňky ze severní samice Nabiré, která uhynula ve Dvoře Králové v roce 2015.

„Jsme nadšeni, že se vědcům z BioRescue tento průlom podařil a že Nabiré, která uhynula už v roce 2015, je stále součástí mise na záchranu svého druhu. Během svého života bohužel nepřivedla na svět žádného potomka, nicméně vzhledem k nedávným úspěchům spojeným s kmenovými buňkami se zdá být zcela reálné, že se někdy v budoucnu přímý potomek Nabiré ještě narodí a sehraje důležitou roli při znovuosídlení střední Afriky severními bílými nosorožci,“ řekl Přemysl Rabas ze Safari Park Dvůr Králové.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...