Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
6. října 2016 15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sanitce v Praze uletělo při převozu pacientky kolo a vletělo do aut. Záchranka podá trestní oznámení

Záchranná služba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba - ilustrační foto. | foto: Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

PRAHA Vozidlu záchranné služby hlavního města Prahy uletělo při transportu pacientky do nemocnice zadní kolo. Incident se se stal ve středu odpoledne v ulici V Holešovičkách. Pacientka se do nemocnice dostala s dvanáctiminutovým zpožděním. Odpadlé kolo navíc narazilo do dalších dvou aut, ohrozlo několik chodců a jen zázrakem se nikomnu nic nestalo. Šlo o druhý případ v krátké době.

O události informovala ve středu na svém facebookovém profilu Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZS HMP). „Tato mimořádná událost se nám stala bohužel opakovaně. Není normální, aby se stala během několika týdnů dvakrát,“ píše se ve vyjádření. „Tehdy došlo k upadnutí kola v ambulantním prostoru, kdy se sanitka zrovna připravovala do servisu,“ řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí ZZSHMP Matěj Hříbal.

Z důvodu opakovaného incidentu bude ZZS HMP podávat trestní oznámení na neznámého pachatele.
Podle jednoho z komentujících, který se na facebooku k události coby majitel servisu vyjádřil, existují pouze dvě možnosti, jak mohl k oddělení zadní dvojmontáže pneumatik (takzvaného tupláku) od vozidla dojít.
„Buď tuplák opustil vozidlo včetně náboje a tak může být na vině nezajištěná hlavní matka, nebo se povolily šrouby a je to problém hlavně řidiče,“ napsal.

K incidentu se v komentářích vyjádřil i jeden z majitelů servisu.

Servis o ničem neví

Pražská záchranná služby disponuje převážně vozy Mercedes-Benz Sprinter, které jsou ve většině případů kontrolovány a opravovány v autorizovaném servisu společnosti Mercedes-Benz. Informaci, jestli byl některých z vozů v servisu v nedávné době, Hříbal serveru Lidovky.cz neposkytl. Podobný přístup zaujala i automobilová společnost.

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy.
Záchranná služba - ilustrační foto.

„Vozidlo v současné době nemáme k dispozici a nemáme žádné zprávy o možné technické závadě. Ani v minulosti zákazník v našem autorizovaném servisu takovou situaci neřešil,“ napsal Jan Kuhn ze servisního oddělení pražské pobočky Mercedes-Benz.

Jisté není ani, zdali mohlo jít skutečně o chybu řidiče sanitky. Podle Hříbala případ momentálně vyšetřuje Policie ČR. Ihned po události nicméně ZZS HMP vydala směrem ke svým šoférům plošný pokyn k důkladné kontrole upevnění kol. Že by to do té doby její zaměstnanci pečlivě nedělali, si ovšem Hříbal nemyslí.

Ohrožení pacientky

Situace je o to vážnější, že během jízdy byla uvnitř vozidla pacientka. Zdravotnické operační středisko na místo sice ihned po nahlášení dopravní nehody vyslalo náhradní záchranku, převoz pacientky do nemocnice se však zpozdil o 12 minut. „Její stav byl ohrožen a je možné, že se v důsledku tohoto incidentu zhoršila i její prognóza,“ informoval tiskový mluvčí ZZS HMP.

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy.

Sanitka - ilustrační foto.

Podle ZZS HMP nedošlo ale k ohrožení pouze převážené pacientky. „V ohrožení se ocitl rovněž řidič sanitky, záchranář i lékař. Ti všichni byli společně s pacientkou na palubě sanitního vozu,“ stojí dále v prohlášení. Vlivem uvolněného „tupláku“ mohlo rovněž dojít ke zranění i několik dalších osob z osobních automobilů, do nichž uvolněné pneumatiky narazily.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!