Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zachraňte Ježíška, volali aktivisté

Sněhuláci protestují proti Santa Clausovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhuláci protestují proti Santa Clausovi | foto: Foto Jiří Wagner, Neviditelný pes

PRAHA "Zachraňte Ježíška" křičeli dnes aktivisté před úřadem vlády. O co jim šlo? Především o zachování českých Vánoc a symbolů. V kostýmech sněhuláků protestovali proti Santu Clausovi. Ten se podle nich snaží vytlačit Ježíška z českých domácností. Podpořit je přišel ministr a předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

"Přežili jsme Dědu Mráze, přežijeme i Santu Clause!" znělo před úřadem vlády. Demonstranti odmítají, aby jim dárky nosil červený tlouštík Santa Claus.

Sněhuláci protestují proti Santa Clausovi

"Vyzýváme českou společnost, aby nepodléhala laciné komercionalizaci Vánoc a zabývala se záchranou českých tradic a našeho Ježíška," řekl organizátor Tomáš Zdechovský. Akce je podle něj zaměřena především na mladou generaci, na budoucí tatínky a maminky. Ti si mají uvědomit kouzlo Vánoc.

Sněhuláci protestují proti Santa Clausovi

Sedm aktivistů v bílých kombinézách, s černým hrncem na hlavě a červenými papírovými nosy krátce pózovalo novinářům. Žádní další stoupenci se na akci neobjevili. Podle organizátorů má výzva především virtuální podporu. K petici o záchranu Ježíška, kterou zveřejnili na internetových stránkách www.zachrantejeziska.cz, se prý přidalo asi 21 tisíc lidí. Petici s pomyslnými podpisy předali demonstranti ministru Svobodovi, který jejich argumenty přijal s porozuměním.

"Podobný import ze zahraničí je otřesný... Vánoce jsou křesťanský svátek a kapr se jí, protože původně to byl postní den. Dárky dáváme, protože slavíme narození Kristovo, to znamená Ježíška. Neslavíme narození ani Santa Clause, ani Dědy Mráze. Oni se totiž nenarodili," řekl Svoboda.

Problém: Ježíšek nemá konkrétní podobu
Podle Zdechovského supermarkety nechtějí využívat Ježíška pro reklamní účely, neboť nemá podobu. "Zkusili jsme ji sestrojit. Lidé ale vlastně podobu nechtějí. Nejkrásnější na Ježíškovi je to, že vlastně nevíme, jak vypadá," uvedl. Před vládním sídlem se aktivisté podle něj sešli, aby vyburcovali také politiky k záchraně tradic. "Mohou k tomu přispět už tím, že se nebudou strojit do absurdních santovských oblečků při různých párty. Je spousta politiků, kteří se oblékají do santovské čepice," uvedl.

Sněhuláci protestují proti Santa Clausovi

Proti Santa Clausovi budou aktivisté protestovat také dnes v podvečer na Václavském náměstí. Chystají průvod se Santa Clausem v popelnici, který vyrazí od sochy svatého Václava ke Staroměstskému náměstí. Tam naloží Santu i s popelnicí do auta a vypraví ho pryč ze země. Organizátorem pochodu je klub českých reklamních textařů, který již třetí rok upozorňuje na přemíru využívání Santy Clause jako symbolu českých Vánoc v komunikaci firem a institucí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz