Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Začíná edice audioknih LN

Česko

Edice Audioknihy Lidových novin nabídne po šest týdnů povídky českých autorů, které načetli známí herci.

Lidové noviny již nabídly svým čtenářům na novinových stáncích šedesát svazků edice Světová literatura, taktéž řadu detektivních příběhů i filmy na DVD. Nyní přicházejí s edicí Audioknihy – po šest týdnů, vždy v pátek, bude na novinových stáncích možno zakoupit novou nahrávku za 149 korun. Lidové noviny vybraly šest proslulých českých autorů, jejichž texty interpretují známí herci.

Obliba audioknih – nejen v České republice – se v poslední době rapidně zvyšuje. Někdo je poslouchá při jízdě autem místo hudby a zpravodajství. Jiní je mají jako alternativu k nudnému televiznímu programu. A další zkrátka preferují takovéto vnímání literatury – nejen proto, že při něm mohou vykonávat rozličné domácí práce, ale i proto, že v dnešní době plné osaměle žijících lidí je tak alespoň možno slyšet něčí hlas.

Jdi a staň se pytlákem První audioknihou, kterou lze zakoupit na novinových stáncích ode dneška, jsou povídky Oty Pavla v podání Vlastimila Brodského. Titul s názvem Nejen o rybách přináší také archivní zvukové záznamy členů autorovy rodiny. Na dvou CD je možno slyšet povídky Potok pana inženýra, Černá štika, Pytlačení I, Pytlačení II, Mám rád tu řeku, Jak šel táta Afrikou a Běh Prahou.

V povídce Pytlačení II Ota Pavel napsal: „Kdyby mi to Český rybářský svaz a moje žena dovolily, řekl bych svému synovi: Jdi a staň se pytlákem. Překonáš zbabělost a najdeš odvahu. Až budeš unikat nástrahám, zaženeš tmu ve svém srdci a ve své hlavě. A až se bude rozednívat, spatříš, jak srna dává srnčatům pít. Pochopíš přírodu, až uvidíš plavat zajíce a uslyšíš naříkat ptáky před smrtí. A hlavně se naučíš porážce.“

Od příštího pátku 11. 4. pak edice Audioknihy Lidových novin nabídne povídky dalšího českého poválečného prozaika. Texty Bohumila Hrabala čtou Josef Somr a Magdalena Sidonová. Nosič obsahuje povídky z druhé autorovy knihy Pábitelé (1964): Automat Svět, Dáma s kaméliemi, Diamantové očko a Chcete vidět zlatou Prahu? s proslulým pokřikem: „Ať vám ty vaše stříkačky fungujou!“ Noha na krku přemoženého soupeře Dále zde rovněž zazní pasáže z Morytátu čtenářů, který Bohumil Hrabal sestavil z nadšených i pobouřených ohlasů na své dílo: „Vždyť ty chlape hnusný, ty dědku senilní s pubertálními sklony, ty oplzlý sviňáku, ty patříš do kriminálu, mravnostní policie by si s tebou měla popovídat, patříš za mříže vězení nebo do cvokárny.“ A závěr obstarává pasáž z textu Kouzelná flétna, která je součástí knihy Listopadový uragán.

V pátek 18. 4. se pak na novinových stáncích objeví audiokniha Povídky malostranské. Na dvou CD jsou v podání Soběslava Sejka a Martina Růžka texty z české povídkářské klasiky z pera Jana Nerudy: Pan Ryšánek a pan Schlegl, Hastrman, Přivedla žebráka na mizinu, Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku a Doktor Kazisvět. Najdeme zde tedy jak příběhy završené tragédií, tak ty, které končí šťastně.

Třeba příběh o panu Ryšánkovi a panu Schleglovi, dvou soupeřích z malostranského hostince UŠtajniců: „Jak zde seděli, sváděli den co den velkou bitvu, krutou, neúprosnou. Válčili zbraněmi svými: mlčením jedem prosáklým, opovržením nejtěžším. A bitva zůstávala věčně nerozhodnuta. Kdo konečně as postaví nohu svou na krk přemoženého soupeře!“

Rozverný titul přinese pátek 25. 4. Ondřej Havelka totiž čte z knihy Ze života lepší společnosti Josefa Škvoreckého. Satira na prvorepublikový rodinný a společenský život má podtitul Domácí práce z jazyka českého Josefa Krátkého, žáka II.–V. B obecné školy chlapecké v K. Neumělá školákova snaha o vysoký styl, jímž jsou popisovány všední záležitosti, vyznívá mnohdy neodolatelně: „Na reálném gymnáziu založili symfonický orchestr. Též můj bratr Petr chtěl tam hráti pod taktovkou pana ředitele Hejdy, avšak klavíristů měli sdostatek. Požádal tedy Petr otce, by zakoupil mu oboe nebo fagot, avšak máti pravila: Lidé na fagot hrající stávají se hloupými. Nástroj chvěje se a s ním i mozek. Poté lidé blbnou. Pročež otec věnoval Petrovi pouze klarinet.“ Další nahrávka nás posune zase pro změnu k detektivnímu žánru. 2. 5. vyjdou na dvou nosičích Povídky z jedné kapsy, které načetli Vlastimil Brodský a Ota Sklenčka. Karlu Čapkovi, který je neodmyslitelně spjat s meziválečnými Lidovými novinami, se zde výborně povedlo spojit zájem o prostého člověka s krimi zápletkou. Na nahrávce lze nalézt prózy Ukradený spis, Případ Selvinův, Jasnovidec, Vražedný útok a Zločin na poště.

Právě posledně jmenovaná povídka je nejen pátráním po skutečném pachateli neštěstí, ale rovněž moralitou o zločinu a trestu mimo soudní síň: „Já jsem jen četník, pane, ale tohle vám povím podle své zkušenosti: Je-li nějaký vševědoucí a všemohoucí Bůh, to já nevím, a kdyby byl, tak nám to není nic platno, ale já vám řeknu, musí bejt někdo nejvýš spravedlivý. To zas jo, pane. My můžeme jenom trestat, ale musí bejt někdo, kdo by odpouštěl. Já vám řeknu, ta pravá a nejvyšší spravedlnost je něco tak divný jako láska.“ Přináším kalendář oplzlého obsahu Edici Audioknihy Lidových novin uzavře 9. 5. další velký český prozaik. Titul s názvem Povídky obsahuje na dvou CD jedenáct krátkých próz Jaroslava Haška v podání Bohumila Bezoušky.

V jedné z povídek s názvem Nemravné kalendáře autor popisuje, jak se zkonfiskované zboží zalíbilo zaměstnancům na policejní strážnici: „Poslušně hlásím, pane komisaři, včera podle nařízení byly po trafikách konfiskovány kalendáře oplzlého obsahu. Přináším jeden exemplář. Zvláště si dovolím upozorniti na předposlední obrázek: Baletka v lázni. Pak ta ženská na pohovce. Titulní obrázek nejenže obsahuje také přestupek proti mravopočestnosti, ale myslím, že se to bude líbit panu vrchnímu komisaři.“

Audioknihy Lidových novin snad nikdo po trafikách konfiskovat nebude. Ale panu vrchnímu komisaři by se mohly také líbit...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!