Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Začíná válka o brněnské bazény

Česko

  10:21
BRNO - Radnice zahájila nevyhlášený boj s majitelem jediného krytého padesátimetrového bazénu v Brně. Po dotacích, které mu zrušila už před třemi lety, po něm chce plné nájemné za městské pozemky pod budovou, a to dokonce zpětně.

Chátrající plavecký bazén Kometa v Brně. foto: Standa KrupařLidové noviny

Město zjevně hodlá stadion získat.

„Ano, jsme připraveni areál převzít, je součástí projektu sportovní infrastruktury Ponava,“ sdělil včera LN náměstek primátora Oliver Pospíšil. Připomněl, že v rukou stejného koncernu, jako je nyní plavecký stadion, byl také zničený zimní stadion za Lužánkami.

„Lidé by měli sami posoudit, jak dobře se o plavecký stadion jeho vlastník stará,“ podotkl. Brňané si opakovaně stěžují například na šatny či sociální zázemí.

Majitel stadionu Zdeněk Valc se cítí postupem města poškozen, a to přinejmenším od chvíle, kdy byl otevřen městský krytý bazén na Kraví hoře. „Jeho podnikatelská ztráta je hrazena z veřejných rozpočtů. Díky tomu si mohou dovolit mít podstatně nižší vstupné, a to nemluvím o přetahování našich zaměstnanců. Stav nastolený městem je v rozporu se základními principy obchodní soutěže a pravděpodobně podáme stížnost antimonopolnímu úřadu,“ sdělil LN Valc.

Radní v úterý rozhodli, že budou po Valcově společnosti Kometa PS, která stadion provozuje, žádat doplatek nájemného za uplynulé tři roky ve výši přibližně 1,7 milionu korun. Fakt, že tento spor vznikl vlastně její chybou, radnice uznává.

„Podle smlouvy z roku 1996 a jejích dodatků získala firma pozemky za symbolické nájemné deset tisíc korun po dobu, kdy bude město podporovat provoz,“ prohlásil náměstek Pospíšil. Někdejší čtyřmilionové dotace město stadionu od roku 2004 nedává, přesto na jeho adresu tři roky posílalo účty s nízkou sumou. Nyní chce zpětně právě 1,7 milionu korun, což je podle právníků radnice oprávněný požadavek.
Podle Valce však není k jednostrannému navýšení nájemného ze strany města žádný důvod. Podle něj město nadále poskytuje podporu plaveckému areálu, když přispívá klubům, které si bazén pronajímají. „Vloni nám byl na základě těchto námitek nájem fakturován podle smlouvy a částku jsme uhradili,“ trvá na svém Valc. Tento názor ale radní odmítají.

Pokud radnice prosadí svoje, pravděpodobně za Lužánkami znovu vzroste vstupné. To je nyní osmdesát korun za vstup, čtyřikrát více, než bylo například před deseti lety.

„Tréninky v bazénech se stávají pro sdružení finančně neúnosné,“ poznamenal například Martin Dostál z brněnské vodní záchranné služby. Stejný názor mají i zástupci dalších uživatelů. „Situace je dlouhodobě neudržitelná. Předpokládám, že bychom to měli začít řešit, a to co nejrychleji,“ poznamenal člen sportovní komise Rady města Brna David Bartůšek (SZ).

Radní nyní jednají o tom, že by za Lužánkami se zapojením soukromých peněz vznikl i akvapark. Valc tvrdí, že ho dosud nikdo k jednání o projektu Ponava nevyzval a také o sporu o nájemné se dozvěděl až od LN. Stejně mluví i ředitel bazénu Milan Topinka. „Žádný takový dluh neexistuje,“ prohlásil.

Valcova společnost získala plavecký bazén na začátku 90. let od tehdejšího Československého svazu tělesné výchovy. Městu hala nikdy nepatřila.

Autoři: