Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Žádost o vydání Pitra je ve Švýcarsku. Nastává čekání

Česko

PRAHA Žádost o vydání uprchlého podnikatele Tomáše Pitra dorazila do Švýcarska. Úředníci z českého ministerstva spravedlnosti odeslali materiály minulý týden a jejich švýcarští kolegové včera potvrdili jejich převzetí.

Pitra, kterého zadrželi švýcarští policisté 27. července v alpském Svatém Mořici, čeká výslech. „Po prvním přezkoumání žádosti bude vyslechnut. S ohledem na výslech a na stanovisko jeho advokáta ministerstvo rozhodne o vydání,“ řekl ČTK mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli.

Podle náměstka ministerstva spravedlnosti Marka Ženíška, šéfa expertního týmu, který pracuje na Pitrově vydání, je nyní nutné počkat na reakci Švýcarů. „Udělali jsme vše pro to, abychom uspěli. Nyní budeme čekat, jak se k žádosti postaví švýcarská strana. Mohou po nás pochopitelně žádat nějaké doplnění, to jsme připraveni dodat,“ řekl LN Ženíšek.

Kdy Švýcaři rozhodnou, není jasné. Jejich ministerstvo totiž není vázáno žádnou zákonnou lhůtou, a Pitr se navíc proti verdiktu může odvolat k soudu. Vodítkem snad může být odhad mluvčího Galliho, podle kterého by rozhodování nemělo zabrat více než rok. Podobně nejasný je i samotný výsledek vydávacího řízení. „To nelze odhadnout, kdybych to věděl, šel bych si vsadit,“ odbyl dotaz s nadsázkou Ženíšek.

Pitr své zatčení a umístění do vydávací vazby nekomentuje. „Nemluvný“ je i jeho advokát Jan Křivánek. „Omlouvám se, ale nemám pro sdělovací prostředky žádnou zprávu,“ odepsal na dotazy LN Křivánek. Pitr byl v roce 2006 v ČR pravomocně odsouzen za daňové delikty k pětiletému vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se skrýval v cizině. Letos byl pak pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému trestu vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Pitr a spol. v tomto případě vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přes 700 milionů korun.

K možnosti Pitrova propuštění do domácího vězení, v němž nedávno čekal ve Švýcarsku na své vydání do USA slavný režisér Roman Polanski, se mluvčí nechtěl vyjadřovat. „Mohu připomenout jen zásadu, že vazba během vydávacího řízení je pravidlem. Propuštění z ní na kauci a jiná bezpečnostní opatření, jako domácí vězení, nejsou vyloučena, ale jsou nanejvýš vzácná,“ vysvětlil Galli.

***

Pitr byl odsouzen k pětiletému vězení. Do věznice nenastoupil a skrýval se v cizině.

Autor: