Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zadostiučinění pro Mašíny

Česko

Premiér Topolánek vyznamenal medailí Josefa a Ctirada Mašíny, kteří se v 50. letech probili na Západ

WASHINGTON Pro komunistický režim byli nejhoršími zločinci, pro vrcholné polistopadové politiky „horkým bramborem“. Kontroverze, které stále provázejí více než půl století starý ozbrojený útěk bratrů Mašínů, včera rozetnul premiér Mirek Topolánek. Během návštěvy USA jim udělil vlastní medaili - čestnou plaketu předsedy vlády.

A hned první reakce politiků ukázaly, že tyto kontroverze jsou stále živé. Zatímco představitelé Topolánkovy ODS udělení medaile uvítali, prezident - a čestný předseda strany - Václav Klaus zůstal zdrženlivý. „Jde o výsostné rozhodnutí pana premiéra a jako takové je pan prezident respektuje,“ řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Klausův předchůdce Václav Havel se pak k ocenění Mašínů nechtěl vyjadřovat vůbec. Převážně zdrženliví zůstali i lidovci a zelení, i když z jejich táborů zazněla jak kritická, tak pochvalná slova. Levice naopak Topolánkův krok svorně odsoudila. V Berouně pak bylo na premiéra podáno i trestní oznámení.

Český premiér ale včera nabídl svůj pohled. „Třetí odboj měl své oběti, své umučené, popravené, vězněné, a měl také své vítěze. Mezi ně patřili ti, kteří přežili ze skupiny bratrů Mašínů,“ prohlásil Topolánek v rezidenci českého velvyslance ve Washingtonu. Medaili převzal Josef Mašín, jeho bratr Ctirad kvůli rychlosti, s jakou byla akce připravena, nemohl přijet. Třetí z mužů, kteří se v roce 1953 probili na Západ, Milan Paumer, medaili dostane v Praze.

Jejich dramatický útěk na Západ vyvolává dohady především kvůli šesti mrtvým, které za sebou zanechali. Oni sami ale žádné pochyby nepřipouštějí. „Jistě,“ odpověděl Josef Mašín v předvečer udělení medaile na otázku, zda by útěk zopakovali. Nyní téměř 76letý muž s prošedivělými vlasy, který do své češtiny míchá anglická slovíčka, Topolánka za jeho odhodlání pochválil. „Je to velice odvážný krok, který jste udělal,“ prohlásil.

Do Česka se ale Mašín ani teď vypravit nehodlá. „Je těžké vrátit se do země, kde ještě dodneška existuje komunistická strana, která poslala naši matku do vězení a naše přátele na popraviště,“ dodal.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Bratry Mašíny v roce 2005 ocenili Masarykovou cenou zástupci exilu v Kanadě. V Česku byli již několikrát navrhováni na státní vyznamená, ale vždy marně.

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, který premiéra na cestě do USA doprovázel, udělení medaile pochválil. „Je to poprvé, kdy tak význačný politický představitel České republiky ten Rubikon překročil,“ prohlásil Žáček. „Josef Mašín, jeho bratr a jejich přátelé něco prokázali v boji proti totalitě a za obnovu demokracie v Československu. A s tím se musíme vypořádat my, většinová společnost,“ řekl ještě historik.

Ostatně i premiér Topolánek při včerejším udělování medaile zdůrazňoval, že tím by neměla být kauza Mašínů uzavřena. „Chci zahájit velmi vážnou diskuzi, která by měla vést ke konečnému uznání odboje,“ prohlásil. Připomněl, že protikomunistický odboj měl řadu podob. „A bratři Mašínové a jejich skupina bojovali se zbraní v ruce.“

Premiér komentoval také skutečnost, že Mašínové odmítají návrat do Česka. „Jsem rád, že jste znovu na českém území, protože tato rezidence je českým územím,“ řekl včera ve Washingtonu.

O autorovi| TEREZA ŠUPOVÁ, (od zvláštní zpravodajky LN v USA)

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...