Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Zadrží je, obviní ze špionáže a někdy i pustí

Česko

Loni v květnu Íránci propustili francouzskou učitelku, kterou drželi deset měsíců. V únoru plánují soudit tři Američany.

TEHERÁN/PRAHA Zatýkání, věznění a občas i propuštění cizinců je v Íránu téměř na denním pořádku. Ve vězení stále jsou dva Američané, kteří byli zadrženi v červenci roku 2009 poté, co podle Teheránu překročili nelegálně hranici s Irákem. Spolu s Joshem Fattalem a Shanem Bauerem byla ve vězení i Bauerova snoubenka Sarah Shourdová. Tu však loni v září propustili kvůli špatnému zdravotnímu stavu na kauci v rekordní výši 500 tisíc dolarů.

Všichni tři byli obviněni ze špionáže, která se v Íránu trestá až smrtí. Američané se ale hájili tím, že byli jen na výletě na horách a zabloudili v místech, kde je hranice špatně značená. Soud, kvůli kterému se má 32letá Shourdová do Íránu vrátit, by měl začít letos 6. února. Její právník ale neočekává, že do Teheránu znovu pojede. Prý doufá, že se se svým snoubencem potká již na svobodě někde v bezpečí. Mimochodem, jak napsal britský list The Guardian, s 28letým Shanem Bauerem se zasnoubili přímo v íránském vězení a slíbili si, že až budou oba propuštěni, vezmou se.

„Velikonoční dar“ Velká mediální pozornost byla věnována také případu tehdy 24leté francouzské učitelky Clotilde Reissové. Tu Íránci zatkli také v létě roku 2009 kvůli účasti na protestech proti údajným podvodům v červnových prezidentských volbách. Prý na demonstracích fotila a snímky poté posílala do zahraničí. Podobně jako výše zmínění Američané byla obviněna ze špionáže. O její propuštění s velkou vervou bojoval zejména francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Nakonec ji pustili hlavně kvůli úsilí prezidentů Brazílie, Senegalu a Sýrie, kteří v případu fungovali jako zprostředkovatelé. Ve vězení Clotilde strávila celkem deset měsíců a propuštěna byla za 300 tisíc dolarů.

Sbírat informace v íránských výsostných vodách mělo i 15 příslušníků britského námořnictva, které Íránci zadrželi v březnu roku 2007. Oni však tvrdili, že byli ve vodách iráckých. Na celém případu bylo nejparadoxnější, jak se v něm Írán snažil být za „toho hodného“. Vojáci byli podle Mahmúda Ahmadínežáda propuštěni jako „velikonoční dar“ britskému lidu, Íránci je obdarovali a dokonce i tvrdili, že se jim za celý incident omluvil tehdejší premiér Tony Blair.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!