Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záhada vlhkého orloje objasněna. Může za to sůl

Česko

PRAHA Vlhkost ohrožující složitý mechanismus staroměstského orloje v Praze má prostého původce: sůl. Vyplývá to z chemické analýzy, kterou provedla laboratoř Národního památkového ústavu.

Jak se sůl do jedné z nejatraktivnějších pražských památek dostala? Odborníci tvrdí, že ze dvou zdrojů. „Orloj se nachází v lokalitě, kde bylo okolí v zimě dlouhodobě ošetřováno solí,“ vysvětluje vedoucí laboratoře Ivana Kopecká.

Druhým zdrojem soli jsou dusičnany v podloží stavby pocházející z rozkládajícího se biologického materiálu. Jde například o splašky, které v podzemí zůstaly z doby, kdy Staré Město ještě nemělo kanalizaci. Kromě toho způsobují vlhnutí stěn i dřívější nešetrné opravy zdiva. Nevhodná omítka dovoluje soli vzlínat a voda, kterou na sebe soli váží, postupuje do vyšších pater.

Radní pro kulturu a památky Milan Richter odhaduje, že práce na odstranění vlhkosti začnou v březnu. „Vyhlásíme výběrové řízení na sanační nebo restaurátorskou firmu. Pokud to bude možné, jsem pro opravy orloje za provozu,“ říká radní. Zároveň chce prosadit šetrnější ošetřování chodníků u orloje.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Analýza Národního památkového ústavu také magistrátu doporučuje postup, jak orloj nežádoucích solí, a tím i vlhkosti, zbavit. „Navrhujeme odstranit z kamene stávající omítkové vrstvy, jak šedou cementovou, tak bílou vápennou. Samozřejmě tak, aby nedošlo k poškození původních kamenných kvádrů,“ uvedla Kopecká. Samotný kámen podle ní ale nelze dokonale odsolit, protože z podloží do něj stále průběžně proniká voda s rozpuštěnými solemi. Kamenné zdi by se proto měly opatřit nejlépe vrstvou takové omítky, která bude soli dobře absorbovat a poté půjde snadno vyměnit za novou. Podle radního Richtra zatím není možné náklady na sanační práce na orloji ani odhadnout. „Na jednání rady jsem upozornil na to, že je naprosto nezbytné peníze na orloj v rozpočtu najít,“ prohlásil. Vlhké slané skvrny na vnitřních zdech orloje se dnes táhnou od přízemí až do vyšších pater. Objevily se teprve před pěti lety, po povodních v roce 2002, od té doby se ale podle orlojníka Otakara Zámečníka stále zhoršují. Právě vlhkost může stát za stále častějšími poruchami památky. Orloj se naposledy zastavil v červnu, v době návštěvy amerického prezidenta George Bushe v Praze.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...