Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Zahrada přestává být starostí

Česko

Rádi zkoušíme pěstovat fíkovníky, olivovníky, zároveň se ale na naše zahrady vrací již staré a polozapomenuté ovocné stromy, jako jsou kdouloně, mišpule a jedlé jeřáby, říká o českých zahrádkářích Květa Sunarto ze zahradnictví Rypáček.

* LN Kdy byste letos doporučila začít se sázením rostlin? Čekat až do „ledových mužů“, nebo je možné s ohledem na příznivé počasí začít už nyní?

Především co se týče sázení balkonových rostlin do truhlíku, myslím si, že již nastal ten pravý čas a není důvod se bát, že by nám rostliny ještě pomrzly. Pokud by Ledoví muži přišli, pravděpodobně by šlo pouze o přízemní mrazíky, které by naše truhlíky na oknech a balkonech již neměly vážněji ohrozit. Je ovšem nutné taky přihlédnout k náchylnosti té které rostliny na mráz, například begonie jsou velmi citlivé. Při sázení letniček na záhony je na místě být opatrnější a více sledovat předpověď počasí, avšak dle zkušeností z několika posledních dní se není třeba příchodů mrazíků více obávat. Riziko zničení rostlin mrazem je vykoupeno větším výběrem v zahradnictvích. Také čím dříve rostliny vysadíme, tím dříve se nám rozrostou a dělají nám radost.

* LN O jaké rostliny mají Češi dlouhodobě největší zájem? Které nejvíce kupují? A čím si to vysvětlujete?

V prodejnosti jednoznačně stále vedou muškáty, ať už se jedná o převislé, či vzpřímené, tedy klasické. Je to dáno jednak určitou konzervativností zákazníků, ale především neznalostí a pramalými zkušenostmi s ostatními rostlinami. U muškátu každý ví, co může očekávat, a zákazník si často koupí muškát, který ještě nekvete. Těžko si ale nezkušený pěstitel vybere cosi, o čem neví, co to je a jak to vlastně později bude vypadat. Nutno ovšem muškátům přiznat nenáročnost na pěstování. V posledních letech se na trhu více objevují i muškáty anglické, drobnokvěté, okrasné listem (různobarevně panašované) či vonné a zájem o ně rok od roku stoupá.

* LN Určitě i v tomto odvětví lze vypozorovat módní trendy. Jaké jsou ty letošní?

Jde o různé kombinace balkonových rostlin v truhlíku. Je již jedno, zda zvolíme mnohobarevnou plejádu či naopak decentněji laděný truhlík tzv. „tón v tónu“. S jejich výběrem a vzájemnou vhodností vám jistě poradí v každém dobrém zahradnictví. Je nutné vzájemně kombinovat podobně vzrůstné druhy se stejnými nároky na pěstování.

* LN Jsou Češi vášniví zahrádkáři? Podle vás přibývá, nebo ubývá zahrádkářů amatérů?

Češi milují své zahrady, terasy a balkony a jejich zvelebování obětují nemálo času i financí.

Pokračování na straně III

Dokončení ze strany I

U vlastníků zahrad lze vypozorovat trend, kdy se pomalu ustupuje od pěstování běžných užitkových rostlin ve prospěch rostlin okrasných či exotických. Mizí zahrady plné ovocných stromů a zeleniny a zahrada se stává čím dál více prostorem pro relaxaci a radost z květů. Je to dáno tím, že již není nutno vytvářet zavařováním zásoby ovoce na zimu, protože nabídka čerstvého ovoce a zeleniny po celý rok je samozřejmostí. Rádi ale zkoušíme pěstovat i fíkovníky, olivovníky, ale zároveň se na naše zahrady také vrací již staré a polozapomenuté ovocné stromy, jako jsou kdouloně, mišpule a jedlé jeřáby. Obecně se dá říci, že zahrada přestává být naše starost, ale začíná být naše radost a v neposlední řadě i reprezentace.

* LN Jaká jsou největší a nejčastější úskalí pro začínajícího zahrádkáře? Jakých chyb se vyvarovat?

Na toto téma by se daly psát romány, protože dnes, kdy je možné a vlastně již běžné nakoupit růže v drogerii a spoustu rostlin v potravinách, může být velikým problémem dostat se k správné informaci o pěstování a nárocích jednotlivých rostlin. Důsledně bych tedy radila nakupovat tam, kde nejen pečují o rostliny ve správných podmínkách (například napučené růže neskladují při pokojových teplotách několik dní, ne-li týdnů a podobně), ale kde vám především odborně poradí s pěstováním, například ovocný stromek při prodeji zastřihnou, doporučí vhodnou odrůdu do vašich podmínek a tak dále.

* LN Co byste doporučila tomu, kdo si chce péči o zahradu a květiny obecně co nejvíce zjednodušit? Jaké existují možnosti? Vyplatí se například samozavlažovací truhlíky? Nebo byste doporučila dokonce samozavlažovací systém?

Dnes máme mnoho možností, jak si péči o zahradu či terasu ulehčit. Samozavlažovacími systémy počínaje přes nabídku netkaných textilií proti prorůstání plevelu až po různé chemické přípravky. V posledních letech, kdy tropické teploty již nikoho nepřekvapí, je samozavlažovací truhlík pro dobrý výsledek přímo nutností. Při výběru správného samozavlažovacího truhlíku bych čtenáře ráda upozornila, že dobrý truhlík nemá prostor pro vodu na úkor prostoru na zeminu, pěstební prostor musí být tedy dostatečně široký i hluboký.