Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Záhrobská se utopila v mlze

České lyžařce nevyšel ani pátý slalom sezony, v Záhřebu dojela do cíle až na devatenácté příčce

ZÁHŘEB Již v úvodním kole pátého slalomového závodu v sezoně Šárka Záhrobská ztratila veškeré šance na dobré umístění. V husté mlze v chorvatském Záhřebu se doslova ztratila a do cíle dojela se značnou ztrátou až na 26. příčce.

Ve druhé jízdě pak zariskovala, a nebýt velké chyby v poslední partii, mohla poskočit možná i do elitní desítky. Takhle na ni zůstala pouze skromná 19. příčka...

Po první jízdě Záhrobské tedy docela reálně hrozilo, že nepostoupí do třicetičlenné druhé části závodu, který nakonec vyhrála Marlies Schildová. Rakušanka si zároveň připsala čtvrté vítězství z pěti slalomů v sezoně.

Na druhém místě skončila se ztrátou 75 setin na vítězku Maria Rieschová z Německa, třetí pozici obsadila Italka Manuela Mölggová, která nabrala na nejrychlejší slalomářku manko 1,08 sekundy. Druhá česká závodnice Michaela Smutná první kolo nedokončila.

Pomoc v podobě nevídaných výpadků Záhrobská dojela první kolo na sedmadvacáté pozici zcela jistě i vinou husté mlhy a k postupu do druhého kola jí pomohla také skutečnost, že do cíle se nedostalo celkem 25 slalomářek.

Nakonec byla klasifikována na 26. místě po diskvalifikaci Rakušanky Michaely Kirchgasserové. V druhé části sice Záhrobská začala velmi nadějně, ale po potížích kousek před cílem zaznamenala nakonec šestnáctý nejrychlejší čas druhého kola.

„V prvním kole nebyla viditelnost nejlepší, bylo vidět na jednu až dvě branky, to nikomu nevyhovuje, ale to nebyla hlavní příčina, proč jsem jela pomalu,“ řekla Záhrobská. Prý podcenili se servismanem přípravu lyží.

„Trať byla hodně ledová a lyže nedržely. Nejelo se mi vůbec dobře,“ komentovala to. Druhý pokus už byl prý lepší. „Lyže byly perfektní, ale dole jsem udělala velkou chybu, která mě stála dost míst. Mohla jsem se dostat někam kolem dvanáctého místa,“ řekla.

V této sezoně se pětadvacetileté Záhrobské zatím nedaří. Pod vedením nového trenéra Pavla Šťastného pracuje na změně techniky a nejlépe zatím dojela sedmá v Levi, dvakrát obsadila desáté a jednou dvanácté místo.

V Záhřebu byly podmínky v první části závodu složité a na mlhu si stěžovala i vítězka Schildová.

„Moc jsem v prvním kole neviděla, maximálně do další branky. Jako bych jela slepá,“ prohlásila po prvním kole. Na stejné sjezdovce vyhrála už v letech 2006 a 2007. „Přitom mi vůbec nepřipadalo, že jedu dobře,“ uvedla.

I druhá Rieschová se nemohla dostat do potřebného rytmu: „Byl to hodně těžký závod. Viděla jsem tak tři branky před sebe.“

***

Slalomy Šárky Záhrobské * Jak si vedla ve slalomech Světového poháru v této sezoně. Levi - 7. místo, Aspen -12., Courchevel - 10., Semmering -10., Záhřeb - 19. * Poslední selhání. Naposledy česká lyžařka nepostoupila ve slalomovém závodě do finálového kola v prosinci roku 2007, kdy v Lienzu skončila v prvním kole na 37. místě. Není bez zajímavosti, že se tak stalo v sezoně, v níž si dojela pro titul světové šampionky...