Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhrobská si netroufala výš

Česko

Sjezdařské MS - V obřím slalomu obsadila nejúspěšnější česká závodnice 16. místo

VAL D'ISERE - Sjezdařky si poprvé ozkoušely obávaný svah Bellevarde, kde bude zítra Šárka Záhrobská obhajovat zlatou medaili ve slalomu. Zatím totiž na mistrovství světa ve Val d'Isere zápolily o medaile na mírnějším kopci na druhé straně údolí. Ale včerejší obří slalom na skalnatém a místy ledovém srázu vyzkoušel jejich schopnosti.

„Sjezdovka je náročná profilem. Po dlouhé době je na mistrovství světa prudký svah. Ale není záludný,“ mínila Záhrobská, která si vpředvečer závodu připila se svým otcem a trenérem Petrem a členy týmu na oslavu čtyřiadvacátých narozenin. Světová šampionka ze slalomu ale včera pozorovala boj o medaile zpovzdálí, když skončila šestnáctá a proti prvnímu kolu si polepšila o dvě příčky.

„Na víc prostě v současnosti nemám,“ přiznala Záhrobská, která ve Světovém poháru v obřím slalomu skončila v letošní sezoně nejlépe sedmnáctá. „Trať je náročná. Řada oblouků se nedá projet čistě.“ Vedoucí Zettelová chybovala Na kopec vyrazila česká sjezdařka už v půl osmé ráno a pozorovala, jak branky prvního kola tonou v mlze a drobném sněžení.

Mizerná viditelnost dala předním sjezdařkám pořádně zabrat. „Všechno bylo bílé,“ povzdechla si Tanja Poutiainenová, která si odnesla bronz. „Pořádně jsem neviděla a rozhodily mě hrboly,“ vysvětlovala zase Tina Mazeová.

Favorizovaná Slovinka trčela po prvním kole až na patnáctém místě, ale díky vynikající jízdě v kole druhém se vyšvihla až pro stříbro.

To už na svah opatrně probleskovaly sluneční paprsky.

„Musíte jet agresivně a plni vzteku,“ vysvětlovala svůj recept Mazeová. Po prvním kole jsem totiž byla tak naštvaná. Ale medaile byla můj sen. Konečně jsem ji získala,“ smála Slovinka.

Mazeovou dlouho nemohla žádná soupeřka sesadit z prvního místa. „Měla jsem i štěstí. Po prvním kole jsem byla naštvaná na každou branku, ale nakonec zažívám jeden z nejkrásnějších pocitů.“ Slovinku dokázala překvapivě překonat jen Němka Kathrin Hölzlová, když vedoucí žena po prvním kole Rakušanka Zettelová neunesla tíhu okamžiku a chybovala. „Cítím se nádherně, o tohle usiloval celý tým,“ zářila Hölzlová, která nikdy nevyhrála závod SP a pro Německo vybojovala první velkou sjezdařskou medaili od roku 2002.

„Hodně mi pomohla Maria Rieschová, povzbuzovala mě. Ve slalomu zase pomůžu já jí,“ zmínila Hölzlová jednu z největších soupeřek Záhrobské ve slalomu.

„Ve druhém kole bylo o něco lépe vidět,“ povídala rodačka z krkonošského Benecka. „Je to lepší, když je vidět na nerovnosti, projeví se to i na jízdách, které jsou pak hezčí na pokoukání.“

***

Výsledky obřího slalomu 1. Hölzlová (Něm.) 2:03,49 (1:00,21+1:03,28), 2. Mazeová (Slovin.) -0,09 (1:01,54 +1:02,04), 3. Poutiainenová (Fin.) -0,54 (59,93+1:04,10), 4. Karbonová (It.) -0,67 (1:00,92+1:03,24), 5. Kirchgasserová -0,73 (1:00,80+1:03,42), 6. Zettelová (obě Rak.) -0,82 (59,53 +1:04,78), 7. Worleyová (Fr.) -1,14 (1:00,45+1:04,18), 8. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -1,22 (1:01,46+1:03,25), ...16. ZÁHROBSKÁ -2,77 (1:02,54+1:03,72), HRSTKOVÁ -nedokončila 1. kolo.

O autorovi| MARTIN PRACHAŘ (od zpravodaje LN ve Francii)

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...