Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhrobská vybojovala ve slalomu páté místo

Česko

ASPEN Česká lyžařka Šárka Záhrobská skončila pátá ve slalomu Světového poháru v americkém Aspenu. Ze šesté pozice po prvním kole si ve druhé části závodu o jedno místo polepšila a v celkovém součtu nakonec zaostala o 1,92 sekundy za vítěznou Nicole Hospovou.

Rakušanka se díky desátému vítězství v kariéře ujala vedení v celkovém hodnocení slalomu. Úřadující mistryně světa Záhrobská, poté co si lehce pohoršila oproti dva týdny staré druhé příčce z kanadské Panoramy, v pořadí disciplíny klesla ze třetí na čtvrtou pozici. V celkovém hodnocení Světového poháru se však posunula z desátého místa na páté.

Hospová zazářila ve druhé jízdě. O více než sekundu porazila vítězku prvního kola Tanju Poutiainenovou z Finska. Třetí skončila další Rakušanka Kathrin Zettelová.

Z českých lyžařek bodovala ještě Eva Kurfürstová, která se s dalšími dvěma závodnicemi dělila o dvacátou pozici a podruhé ze tří závodů této sezony se prosadila do elitní třicítky. Pro třicetiletou závodnici je to nejlepší výsledek v kariéře, jejím dosavadním maximem byla loňská 21. příčka rovněž z Aspenu, kde jí trať zjevně svědčí. Lucie Ziková skončila v prvním kole sedmatřicátá a do druhého nepostoupila.

Závod se nevydařil vítězce obou předchozích slalomů sezony Marlies Schildové, která spadla na začátku 2. kola. Stále však vede celkové pořadí SP.

Při sjezdu se zranily dvě ženy

Kanaďanka Britt Janyková poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru, když v sobotu triumfovala ve sjezdu. Závod, v němž nebezpečné podmínky na trati odnesly zraněním lyžařky Alexandra Meissnitzerová a Anne-Sophie Barthetová, se stal terčem ostré kritiky. Podle trenéra rakouských reprezentantek Herberta Mandla se závod neměl vůbec uskutečnit.

„Meissnitzerová měla velké štěstí, že má jen pohmožděnou holeň. Pořadatelé sice dělali, co mohli, aby trať byla v dobrém stavu, měli ale vzít odpovědnost do svých rukou a závod ještě před začátkem zrušit,“ postěžoval si Mandl.

Druhý sjezd sezony byl ukončen předčasně po pádu 19leté Barthetové, která na trať vyrazila jako sedmatřicátá v pořadí. Ta si vykloubila koleno, přetrhla si v něm tři vazy, ještě v noci se v nemocnici podrobila operaci a čeká ji několikaměsíční pauza. Ještě před ní upadla i zkušená veteránka Meissnitzerová, jež utrpěla otřes mozku a po zranění holeně si šest týdnů nezazávodí.

„Organizátoři se ani nezeptali závodnic, jestli je bezpečné jet. To se nesmí opakovat, byl to nebezpečný závod,“ dodal Mandl.

Autor: