Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Zájem je o marketing a PR

Česko

Česko se potýká s nedostatkem kvalifikovaných lidí ve všech oborech. Nejhorší situace je u technických odvětví, ale překvapivě i v oblasti daní.

Maturita nebo promoce je téměř za vámi. Hned po ní na vás čeká další, a mnohem těžší úkol – obstát na trhu práce. Uplatnit své teoretické znalosti ze školy a v praxi získat nové.

Absolventi mají na pracovním trhu nelehkou pozici, v porovnání s minulými roky se ale jejich situace výrazně zlepšila. Stojí za tím hlavně stále větší počet studentů, kteří během studia pracují – a to i v zahraničí – a tím získávají zkušenosti. Takovou praxi oceňují potenciální zaměstnavatelé nejvíce.

Na počátku své profesní kariéry by ale absolventi neměli mít přehnané představy v podobě vysoké funkce a platu. Počítejte třeba „jen“ s místem asistujícího pracovníka, které bude dobrým startem k získání základní praxe. Dá se od něho odrazit a šplhat po profesním stupínku výš a výš.

Romantické představy v. realita „V současnosti mají absolventi největší zájem o práci v reklamě, public relations nebo marketingu. Studenti mívají o těchto oborech ovšem velice romantické představy,“ říká Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální společnosti Manpower. Na trhu práce naopak chybí absolventi technických oborů, a to jak z vysokých, tak i středních škol. Po těchto lidech je obecně velká poptávka.

Z průzkumu personální agentury Robert Half Czech Republic vyplývá, že Česká republika kopíruje světový trend nedostatku kvalifikovaných pracovníků na trhu práce – bojujeme s nedostatkem uchazečů ve všech oborech. Odborníci chybí zejména v oblasti IT, ale překvapivě také v oblasti daní. V průzkumu se také ukázalo, že poptávka po vysokoškolských absolventech loni převládala především v telekomunikačních oborech.

V oblasti služeb je velký zájem o kandidáty s praxí v prodeji se zaměřením na získávání nových zákazníků, tzv. akvizitory. Zde se ale požaduje též angličtina. Bez znalosti cizího jazyka je uchazeč o zaměstnání téměř ztracen. Například pro pozice v oborech administrativy, zákaznického servisu, lidských zdrojů, logistiky nebo práva je naprosto nezbytná znalost minimálně jednoho světového jazyka na velmi dobré úrovni. Státní, nebo soukromý sektor? Mnozí absolventi se mohou zamýšlet nad tím, zda není lepší pracovat ve státním sektoru než u soukromé firmy. „Absolventi mají zájem pracovat více v soukromém sektoru, a to hlavně kvůli vyšším platům,“ popisuje situaci Halbrštát. „Stává se často, že absolventi získávají během prvních let praxi ve státním sektoru a teprve potom přecházejí za výrazně vyššími platy do soukromých firem,“ doplňuje. Podle něj je soukromý sektor pro absolventy vysokých škol zajímavý hlavně z hlediska pracovních příležitostí.

Výrazný nárůst mezd zaznamenaly v loňském roce například obory human relations, manažerské podpory, zákaznického servisu a také práva. K největšímu nárůstu mezd došlo ovšem v oblasti IT, a to především u absolventů a odborníků s praxí do tří let, kteří jsou na trhu nejvíce žádáni.

Soukromé firmy nabízejí na rozdíl od státního sektoru také více motivačních možností v podobě nejrůznějších benefitů – jazykové kurzy, stravenky, služební telefony, penzijní připojištění, třináctý plat, závodní stravování apod. S těmito benefity je tedy nutné počítat při úvaze o výši vašeho platu.

A jak vidí zaměstnavatelé současné absolventy? Ovládají nové technologie (PC, internet atd.) a problém nemají ani s cizími jazyky. „Firmy si ale často stěžují, že jim u absolventů chybí vytrvalost, zodpovědnost nebo schopnost pracovat v týmu,“ dodává Jiří Halbrštát.

Tabulka

Nástupní mzdy

podle oborů

1. ADMINISTRATIVA,

ZÁKAZNICKÝ SERVIS,

LOGISTIKA, HR, PRÁVO

(s praxí 0–1 rok)

Recepční 17–20 tis. Kč

Asistentka 20–23 tis. Kč

Customer Service

Representative 18–23 tis. Kč

Logistik 20–25 tis. Kč

Advokátní koncipient

18–25 tis. Kč

2. FINANČNÍ A MZDOVÉ

ÚČETNICTVÍ, FINANČNÍ ŘÍZENÍ

(s praxí 0–2 roky)

Fakturantka 18–20 tis. Kč

Junior účetní 20–22 tis. Kč

Finanční účetní 23–26 tis. Kč

Mzdová účetní bez znalosti cizího

jazyka 18–20 tis. Kč

Mzdová účetní se znalostí cizího

jazyka 20–25 tis. Kč

Credit controller 25–35 tis. Kč

Finanční controller 28–35 tis. Kč

3. IT A TELEKOMUNIKACE,

OBCHOD (0–1 rok praxe)

Programátor C++, JAVA, C#, .net

30–35 tis. Kč

Programátor PHP, ABAP

25–30 tis. Kč

Programátor HTML 20–25 tis. Kč

Programátor VB, Delphi, aj.

23–28 tis. Kč

Administrátor aplikací / ERP

20–25 tis. Kč

Help Desk/ HW technik

18–22 tis. Kč

Telekomunikační specialista

25–28 tis. Kč

Account Manager 30–40 tis. Kč

Analytik 25–30 tis. Kč

Tester/Quality Engineer

22–25 tis. Kč

Technical Writer 20–25 tis. Kč

Databázový programátor

25–30 tis. Kč

Databázový administrátor

20–30 tis. Kč

Treusurer 25–30 tis. Kč

Finanční/Business analytik

25–35 tis. Kč

Zdroj: Robert Half Czech Republic;

mzdy platí pro Prahu a okolí.

O autorovi| Jitka Trnková, redaktorka LN

Autor: