Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zájemci o víceletá gymnázia jdou k jednotným přijímačkám

Hodina matematiky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodina matematiky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Na víceletých gymnáziích se v pátek bude konat první termín jednotných přijímacích zkoušek. Podle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které je organizuje, k nim dnes přijde 23.833 dětí. Zhruba dvě třetiny z nich podaly přihlášky na dvě školy, a příští úterý tak půjdou i k druhému termínu přijímacích zkoušek. Celkem se letos o studium na osmiletých a šestiletých gymnáziích uchází 23.953 žáků.

Období jednotných přijímacích zkoušek začalo ve čtvrtek na čtyřletých oborech, které budou mít druhý termín příští pondělí. Na tyto obory by se podle Cermatu chtělo dostat 63.305 dětí.

Mezi uchazeči o studium maturitních oborů je tradičně největší zájem o osmiletá gymnázia. Alespoň jednu přihlášku na ně letos podalo 18.833 dětí, což je víc než pětina všech. Směřují tam tři čtvrtiny zájemců o víceleté obory. Na dvě osmiletá gymnázia se přihlásilo 13.244 žáků.

Stejně jako u čtyřletých oborů budou i na víceletých gymnáziích zájemci o studium psát test z matematiky a češtiny. Pokud budou dělat zkoušky na dvě školy, bude se jim z obou pokusů pro obě školy započítávat lepší výsledek.

Testy z jednotných přijímacích zkoušek mohou školy doplnit vlastními zkouškami v období od 12. do 28. dubna. Na většině škol pak výsledek z jednotných přijímaček bude muset tvořit alespoň 60 procent celkového hodnocení uchazeče.

Výsledky zkoušek dostanou ředitelé v pátek 27. dubna. Náhradní termíny jednotných zkoušek stanovilo ministerstvo na 10. a 11. května.

Jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory se letos konají plošně druhým rokem. Celkem se k nim přihlásilo 87.258 žáků.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!