13. dubna 2018 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zájemci o víceletá gymnázia jdou k jednotným přijímačkám

Hodina matematiky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodina matematiky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Na víceletých gymnáziích se v pátek bude konat první termín jednotných přijímacích zkoušek. Podle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které je organizuje, k nim dnes přijde 23.833 dětí. Zhruba dvě třetiny z nich podaly přihlášky na dvě školy, a příští úterý tak půjdou i k druhému termínu přijímacích zkoušek. Celkem se letos o studium na osmiletých a šestiletých gymnáziích uchází 23.953 žáků.

Období jednotných přijímacích zkoušek začalo ve čtvrtek na čtyřletých oborech, které budou mít druhý termín příští pondělí. Na tyto obory by se podle Cermatu chtělo dostat 63.305 dětí.

Mezi uchazeči o studium maturitních oborů je tradičně největší zájem o osmiletá gymnázia. Alespoň jednu přihlášku na ně letos podalo 18.833 dětí, což je víc než pětina všech. Směřují tam tři čtvrtiny zájemců o víceleté obory. Na dvě osmiletá gymnázia se přihlásilo 13.244 žáků.

Stejně jako u čtyřletých oborů budou i na víceletých gymnáziích zájemci o studium psát test z matematiky a češtiny. Pokud budou dělat zkoušky na dvě školy, bude se jim z obou pokusů pro obě školy započítávat lepší výsledek.

Testy z jednotných přijímacích zkoušek mohou školy doplnit vlastními zkouškami v období od 12. do 28. dubna. Na většině škol pak výsledek z jednotných přijímaček bude muset tvořit alespoň 60 procent celkového hodnocení uchazeče.

Výsledky zkoušek dostanou ředitelé v pátek 27. dubna. Náhradní termíny jednotných zkoušek stanovilo ministerstvo na 10. a 11. května.

Jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory se letos konají plošně druhým rokem. Celkem se k nim přihlásilo 87.258 žáků.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz