Reprezentativní výběr kapel a sólistů současné severoamerické scény v prostředí historické kutnohorské Jezuitské koleje. Druhý ročník festivalu Creepy Teepee potvrzuje postavení této akce jako přehlídky výrazně přesahující lokální dimenzi. Český kulturní provoz má z mnoha důvodů trochu provinciální šmrnc, na ty důležité akce se často jezdí za hranice. Místní hudbymilovná veřejnost by měla proto být docela vděčná za možnost navštívit přehlídku, která je v rámci dané hudební sféry velmi reprezentativní a k tomu navíc nepěstuje okázalou světovost, udržuje ducha svým způsobem rodinného. Týmu pořadatelů z A. M. 180 kolektivu, který během roku navíc v pražských klubech pořádá množství pozoruhodných koncertů, to budiž připsáno jako velká zásluha.
Letošní ročník Creepy Teepee poběží od čtvrtka do neděle. Kromě festivalových koncertů na dvoře Jezuitské koleje, kde sídlí spolupořádající galerie GASK, se budou konat ještě after parties v klubu Česká 1. Výrazná většina účinkujících přijede ze Severní Ameriky, mezi největší taháky patří ale také britská skupina Male Bonding, jejíž první album Nothing Hurts, které vydala prestižní americká společnost Sub Pop, okouzlilo kritiky na obou stranách oceánu. Rozeřvaný a přitom velmi inteligentní punk vychází mimo jiné z přesvědčení, že písnička, jejíž stopáž přesahuje dvě minuty, je trochu moc dlouhá.
Protipólem svalnatého a zpoceného rocku je hudba Newyorčana Chrise Garneaua, křehké písně zpívané trochu androgynním hlasem za doprovodu klavíru a smyčců mohou připomenout slavné Antonyho and Johnsons, Garneauův projev je ale civilnější, někdy až na hranici šepotu. Ostrý kontrast ke Garneauovým introvertně romantickým písním zase mohou představovat skladby losangeleské dvojice Rainbow Arabia. Manželé Danny a Tiffany Prestonovi v nich spojují blízkovýchodní inspiraci, indie rockovou tradici a vzácný talent velmi tvůrčím způsobem vyvádět a blbnout.
Docela velkou popularitu mezi fanoušku alternativní hudby za mořem už stihlo získat dámské trio Vivian Girls. Jejich hudba je trochu retro – vychází z naivního popu, jaký v šedesátých letech hrály různé dívčí skupiny. Svoje písně ale podávají entuziasticky a v syrové, místy až divoké podobě. Vlastně to odpovídá názvu skupiny, který odkazuje k pracím klasika primitivního art brut Henryho Dargera.
Z východu do Kutné Hory přijede jediný host – dvojice Love Cult z Karélie, ruského regionu poblíž finské hranice. Pořadatelé jejich tvorbu charakterizují jako „zvukové performance“, tvorba dvojice Anna a Ivan má jistou potemnělou rituální dimenzi a evokuje doby před příchodem civilizace, kdy se prokřehlí lovci mamutů zahřívali tancem u ohně halekavým vzýváním nijak zvlášť milosrdných božstev.
Vůbec se na letošní ročník festivalu sjede hodně dvojic, kromě těch již zmíněných například Moon Duo z Kalifornie, jejichž hudba se dá zařadit do širokého proudu novodobého „hipísáctví“. Kanadská dvojice Terror Birds, která hraje ve složení bicí a klávesy, patří mezi oživovatele archaického syntezátorového soundu. Dvojice Tearist z Los Angeles zase v duchu aktuálních trendů křísí postpunkovou hudbu ve stylu Siouxsie and the Banshees a gotický rock.
Na letošním Creepe Teepee vystoupí také několik sólových umělců, například Toro y Moi z Jižní Karolíny, jehož prvotinu příznivě komentoval hiphopový mogul Kanye West, tvorbu zpěvačky Air Waves zase chválí v Česku značně oblíbený baltimorský taneční běs Dan Deacon.
Značné naděje pořadatelé vkládají do vystoupení dvojice Captain Ahab, jejíž tvorba zní na první poslech dost popově, texty jsou ale pro mainstreamového posluchače přijatelné jen hodně těžko.
Kempovat přímo v areálu v centru města z logických důvodů není možné, v Kutné Hoře a okolí se dá ale najít vcelku dost míst, kde je možné přenocovat. Odrostlejším a usadivším se hudebním fanouškům vychází Creepy Teepee vstříc tím, že děti do 12 let mají volný vstup.
***
Love Cult mají jistou rituální dimenzi a evokují dobu před příchodem civilizace, kdy se lovci mamutů ohřívali u ohně
O autorovi| ONDŘEJ ŠTINDL, Creepy Teepee, Jezuitská kolej, Kutná Hora, 15. – 18. 7., www.www.gaskfest.cz