Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Zákaz nudistů v Alpách

Česko

Alpské trasy ve Švýcarsku si oblíbili nahatí turisté. Pohoršení obyvatelé je pokutují

APPENZELL Beztrestná procházka horskou krajinou v rouše Adamově či Evině už ve švýcarském kantonu Appenzell-Innerrhoden není možná. Tamní každoroční shromáždění voličů Landsgemeinde přijalo nové nařízení, podle něhož nudistům vandrujícím po Alpách hrozí pokuta ve výši dvou set franků (asi tři a půl tisíce korun). Nahatí turisté se totiž loni na podzim v horách postarali o velké pozdvižení.

„Reakce obyvatel ukázaly, že takové výjevy jsou široko daleko považovány za nadmíru rušivé a obtěžující,“ zdůvodnila kantonální vláda změnu zákona. Zákaz turismu bez oděvu tak bez diskuzí získal podporu valné většiny.

Novela zákona zakazuje jednání, které by překračovalo hranici slušného chování a narušovalo zvyklosti. Mezi takové prohřešky patří například močení na veřejnosti, nadměrný hluk, odhazování odpadků a podobné nepřístojnosti.

Putování krajinou bez oděvu nastoupilo jako nový trend především mezi německými nudisty a naturisty. Na internetových fórech a webových stránkách ho vyznavači takzvané FKK (Freikörperkultur neboli „kultura svobodného těla“) označují za „zvlášť přirozený, svobodný a zdravý zážitek“.

Poté, co pro tyto účely doporučil appenzellské Alpy německý internetový server nacktwandern.de (v překladu putovatnahý. de), záhy se tu objevily tucty odhalených turistů.

Švýcarská kantonální policie mnohé alpinisty bez šatů načapala. Strážci pořádku je ale nemohli nijak potrestat, protože na to zákon doposud nepamatoval. Appenellsko, kde například ženy získaly volební právo až v roce 1990, je považováno za jednu z nejkonzervativnějších oblastí Švýcarska, podle agentury AP se nicméně očekává, že k postihu naháčů záhy přistoupí i sousední kantony.

Mezi místními je téměř nemožné narazit na někoho, kdo by měl pro horské nudisty pochopení, píše ženevský zpravodaj BBC. „Připadá mi to nedůstojné,“ říká postarší pán. „Bůh nás možná stvořil nahé, ale také nám dal oblečení, abychom v něm chodili,“ vysvětluje. „Prostě to není správné,“ přidává se místní žena. „A už vůbec se to nehodí do našeho kraje,“ dodává přísně.

Zajímavé ovšem je, že většina hlasujících obyvatel se s nahými turisty v oblasti nikdy doopravdy nesetkala. „Ne, žádné jsem nikdy nepotkal,“ zamýšlí se místní zemědělec. „Díky Bohu za to, protože jinak bych jim musel říct, co si o tom myslím,“ uzavírá rozhovor.

Příznivci nahaté horské turistiky jsou z rozhodnutí zklamáni a považují ho za „přehnanou reakci na nevinné hobby, které nikoho nepohoršuje“. „Nechodím po venku, abych někoho otravoval,“ vysvětluje jeden z nich. „Samozřejmě, že čas od času někoho potkám, mnozí se ptají, jestli mi není zima, ale ta setkání jsou vždy přátelská.“

Vedle neporozumění mezi naháči a místními se s celou věcí pojí také otázka právního uplatnění nařízení. „Švýcarský parlament schválil odstranění nudistiky z trestního zákonníku už v roce 1991,“ upozorňuje ženevský právník Daniel Kettiger. „Na federální úrovni tedy není možné nahaté turisty trestat a appenzellské zákony jsou těm federálním podřízeny.“

***

„Prostě to není správné. A už vůbec se to nehodní do našeho kraje.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!