Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kvůli kauze dopravních zakázek končí náměstek hejtmana Zácha i šéf správy silnic

ilustrační snímek foto: Filip Fojtík, MAFRA

Hejtmanův náměstek Michal Zácha (ODS) rezignoval kvůli obvinění v kauze ovlivňování zakázek na dopravní stavby v Olomouckém kraji. Skončí také ředitel krajské správy silnic David Štěpánek. Oba jsou stíhaní na svobodě. Do vazby však dnes Městský soud v Brně poslal obviněného Roberta Knoblocha z ODS, a to kvůli obavě z útěku. Podnikatel ještě může složit kauci jeden milion korun.
  10:40aktualizováno  17:52

Záchovu rezignaci oznámil na odpoledním tiskovém brífinku po mimořádném jednání krajské koalice hejtman Josef Suchánek (STAN, zvolený za Piráty a STAN). Občanští demokraté Záchu vyzvali k pozastavení členství.

„Dnes jsem obdržel od pana Záchy jeho rezignační dopis. To znamená, že už není náměstkem pro dopravu a sport. Také se koaliční rada dohodla, že odvolá ředitele Správy silnic Olomouckého kraje Davida Štěpánka a budu vybírat jeho možného nástupce,“ řekl Suchánek.

„Máme velký závazek a zodpovědnost za to, jak budou nyní gesce bez garanta pokračovat. Jak bude pokračovat chod správy silnic a organizace Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje, protože to jsou všechno subjekty, které měl na starost náměstek Zácha,“ dodal hejtman.

Knobloch jde do vazby kvůli obavě z útěku

Zácha je stíhaný na svobodě. Městský soud v Brně však dnes poslal do vazby obviněného podnikatele Roberta Knoblocha z ODS, novinářům to potvrdil státní zástupce Robert Henzel. Obviněný podnikatel a člen regionální rady ODS byl před lety i předsedou olomouckých občanských demokratů.

Žalobci pro něj navrhli vazbu kvůli obavě z útěku, Knobloch však může složit kauci jeden milion korun. Zda Knoblochův obhájce Vlastimil Němec podá proti vazbě stížnost, nechtěl před novináři komentovat.

Policisté v souvislosti s tímto případem v úterý obvinili 13 lidí, většina z nich se dopustila trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

Na seznamu obviněných je podle Deníku N také bývalý ředitel krajské správy silnic Petr Foltýnek a další dva její pracovníci, figurují tam také čtyři přední zástupci stavebních firem.

„Z obviněných osob se většina k trestné činnosti, která jim je kladena za vinu, doznala a byla propuštěna ze zadržení na svobodu,“ řekl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun. Vazbu žalobce navrhoval právě jen pro Knoblocha.

Zástupci koalice Pirátů, STAN, Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS, která v kraji od voleb v roce 2020 vládne, budou dál jednat o tom, kdo bude mít po Záchovi na hejtmanství na starost dopravu a školství.

Zácha se staral nejen o investice do dopravní infrastruktury, ale také o chod integrovaného dopravního systému. „Máme řešení, víme co s tím dělat a budeme se snažit, aby tento dopad, který je nemilý a který je v řešení, neovlivnil rychlost investičních akcí v oblasti dopravy,“ uvedl Suchánek.

Piráti už v úterý oznámili, že je potřeba zvážit, zda by doprava a sport měly na krajském úřadu nadále spadat pod ODS.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovali nejen na olomouckém krajském úřadě a přerovské radnici, kde má Zácha kancelář jako uvolněný radní, ale i ve stavebních firmách, na Správě silnic Olomouckého kraje a doma u obviněných.

Policisté obvinili 13 lidí. Jsou mezi nimi politici i podnikatelé. Obviněni jsou z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců se trestné činnosti zúčastnili jako členové organizované zločinecké skupiny nebo v její prospěch, uvedl olomoucký vrchní žalobce.Radim Dragoun.

Autoři: ,