Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po zakladateli Sítě revolučních buněk pátrá ÚOOZ. Prý je ozbrojený a nebezpečný

Česko

  20:01
PRAHA - Po Lukáši Borlovi, zakladateli extrémistické levicové organizace Síť revolučních buněk, která se přihlásila ke žhářským útokům na policejní auta, pátrá už pět měsíců Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Borl je podle policie ozbrojený a nebezpečný.

Lukáš Borl. foto: Policie ČR

Borl je důvodně podezřelý ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod, tzv. Sítě revolučních buněk, která se od ledna 2014 přihlásila k sérii celkem šestnácti žhářských útoků, z nichž devět z nich směřovalo proti služebním vozidlům Policie České republiky a dále z poškození cizí věci a vydírání, uvedl pro Novinky.cz žalobce Okresního státního zastupitelství v Mostě Václav Richter.

První čeští teroristé, kteří chtěli útočit na vlak: prý pacifisté se zlatým srdcem

Borl byl loni zadržen v rámci policejní akce a následně propuštěn. Zda policisté po muži pátrají také v zahraničí, Richter říci nechtěl.

Síť revolučních buněk se přihlásila k žhářským útokům na pražskou restauraci Řízkárna (čtěte ZDE) a na policejní auta v Mostě, Ústí nad Labem a dvakrát v Praze, podruhé letos v únoru. Levicoví extrémisté tím chtěli podpořit anarchistu drženého ve vazbě kvůli podezření, že plánoval útok na vlak. V pondělí bylo pět mužů z této organizace odsouzeno. Třem z nich hrozí až výjimečný trest. Čtěte ZDE.

O Síti revolučních buněk Lidovky.cz napsaly:

Autor:

Pronájem bytu 3+1
Pronájem bytu 3+1

Pod Lipami, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
9 900 Kč/měsíc