Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Základnu chceme. I bez Poláků

Česko

Mezi zájmem o americký protiraketový systém a zrušením víz do USA je souvislost, připustila Praha.

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) Česko kývne na americkou protiraketovou základnu v Brdech i v tom případě, pokud by sešlo ze základny v Polsku. Účast Poláků na projektu totiž prý není pro jeho funkčnost ani pro posílení bezpečnosti Česka bezpodmínečná. Řekl to včera v Bruselu náměstek ministra zahraničí a hlavní vyjednávač pro radar Tomáš Pojar v reakci na váhání nové polské vlády s uzavřením smlouvy.

„V tuto chvíli máme na stole stále variantu radaru u nás a střel v Polsku,“ začal Tomáš Pojar. „Vyjednáváme tak, aby byla posílena bezpečnost Česka a Severoatlantické aliance,“ dodal. Na otázku, zda bude posílena bezpečnost země i bez Polska, odpověděl: „I samotný radar posílí bezpečnost České republiky.“ Zároveň Pojar sdělil, že kdyby nedošlo k rozmístění protiraketových střel v Polsku, neohrozí to smysl celého projektu. „Existují i jiná technická řešení, jak chránit území Evropy proti raketám dlouhého doletu, než s použitím střel v Polsku,“ řekl Schwarzenbergův náměstek. Jednou z těchto variant je rozmístění střel na protiletadlových lodích spojeneckých zemí ve Středozemním moři. Radar podle Pojara umožňuje propojení s dalšími systémy aliance, což zvyšuje efektivitu zamýšlené obrany.

Americký protiraketový systém byl okrajovým tématem včerejší schůzky ministrů zahraničí států NATO v Bruselu. Polský šéf diplomacie Radek Sikorski na ní potvrdil ochladnutí zájmu Varšavy o projekt, do podrobností ale nešel. „Vedeme intenzivní dialog s americkou stranou. Máme svoje podmínky a návrhy a záleží na tom, jak na ně USA zareagují,“ řekl LN Radek Sikorski. Kdy má padnout polské rozhodnutí, odmítl specifikovat.

Český spěch s radarem Tomáš Pojar hájil. Podle něj budou hrozby pro Evropu reálné, a proto „není důvod s posílením bezpečnosti otálet.“ Pojar se neobává ani toho, s čím kalkulují Poláci - že totiž nová administrativa USA nebude sdílet nadšení pro systém, a proto je dobré vyčkat na americké volby. „Američané budují protiraketovou obranu už dvacet let. Neočekávám, že nová vláda jakkoli vypoví dohody uzavřené stávající administrativou,“ sdělil Pojar.

Pojar také potvrdil, že tlak vlády na radar a příslib brzkého zrušení víz do USA pro Čechy spolu souvisejí. „Obojí jsou paralelní projekty, přímá souvislost mezi nimi není,“ řekl. „Nicméně naše viditelnost v Kongresu kvůli radaru nepochybně pomohla i vízům. Nepřímá souvislost tu tedy je,“ řekl Pojar.

Autor: