Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Zákon, který nikdo nechce

Česko

Poslanci se zabývají antidiskriminačním zákonem, ale jen proto, že to chce EU

PRAHA V Česku začne zřejmě už brzy platit zákon, který potírá diskriminaci. Zatím to však vypadá, že s jeho podobou bude spokojena pouze Evropská unie.

Česká republika je poslední zemí společenství, která takzvaný antidiskriminační zákon dosud nepřijala. EU už kvůli tomu hrozí mnohamilionovými pokutami. Politici se nyní snaží zachránit, co se dá. Výsledkem je zákon, který se nelíbí ani koalici, ani opozici.

Vládní ODS totiž nepovažuje za nutné boj s nerovným zacházením zanášet do speciálního zákona, a tak antidiskriminační zákon pouze ušila na míru Evropské unii, aby předešla sankcím. To se nelíbí opoziční ČSSD, která požaduje, aby norma byla mnohem tvrdší.

S podobou zákona, který minulý týden prošel sněmovním prvním čtením a nyní putuje k projednání do výborů, je zatím spokojena pouze Strana zelených.

Zákon popisuje diskriminaci jako trestný čin. V návrhu se píše, že lidé nesmějí být při nástupu do práce, školy nebo sociálního zařízení posuzování podle věku, pohlaví, náboženství či barvy kůže. Diskriminační spory má řešit Úřad ombudsmana, kterému zákon rozšiřuje některé pravomoci.

Na míru Evropské unii

Ministryně pro oblast lidských práv Džamila Stehlíková (SZ) je s nynější podobou antidiskriminačního zákona spokojena.

„Důležité je, že v zákoně je vymezena podstata diskriminace, což náš právní řád dosud neznal. Ten, kdo se proti diskriminaci chtěl bránit, se musel odvolávat na paragraf o ochraně osobnosti, což není totéž,“ řekla Stehlíková. I ona však připouští, že návrh byl napsán především na míru Evropské unii. Podle poslankyně za ODS Evy Dundáčkové Česko žádný takový zákon nepotřebuje. Lidé, kteří se s nerovným zacházením setkali, podle ní mají dostatečné zastání v Ústavě a dalších současných předpisech.

Projednávaný zákon podle Dundáčkové lidem nic nového nepřinese a diskriminaci neodstraní.

„To je to, co já jsem ošklivě nazvala pokrytectvím, totiž že politici přijmou další normu, která ve skutečnosti žádnou změnu nepřinese a budou se tvářit, že pro to udělali dost,“ řekla Dundáčková.

Podle ČSSD je ale stávající podoba zákona příliš měkká a plánuje proto vznést několik pozměňovacích návrhů. „Zákon aplikuje skutečně jen to nejnutnější. Chybí tam řada věcí,“ říká poslankyně za tuto stranu Anna Čurdová. Podle ní bude nutné do zákona vpravit například možnost hromadné žaloby nebo zavedení takzvané mediační služby, která bude část případných sporů řešit mimosoudní cestou.

I Čurdová se obává, že schválený zákon bude nakonec bezzubý. „Mám obavu, že i přes pozměňovací návrhy bude zákon přijat v podobě, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Budeme pak mít sice normu, ale neúčinnou,“ řekla.

Autor: