Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zákon podpoří malé akcionáře

Česko

PRAHA Poslanecká sněmovna mírně povzbudila minoritní akcionáře. Ti budou moci v případě změny vlastnické struktury firmy prodat své akcie za lepší cenu. Vyplývá to z nového zákona o nabídkách převzetí, který schválila včera Poslanecká sněmovna.

Zákon umožňuje drobným podílníkům včas prodat své akcie, když se změní vlastnická struktura společnosti. Pokud podíl jednoho z majitelů akcií s hlasovacím právem překročí třicet procent a zároveň ovládá firmu, je povinen nabídnout minoritním akcionářům odkup podílu. „V zákoně je konstruována takzvaná prémiová cena, která vychází z tržní ceny upravené vzorcem. Když totiž dochází k velkým majetkovým pohybům, obvykle se cena akcií na trhu zvyšuje,“ říká poslanec Daniel Rovan (ODS), zpravodaj zákona v parlamentu. Nabyvatel příslušného podílu musí dát minoritním akcionářům veřejnou nabídku. Dohledem nad dodržováním podmínek obsažených v zákoně pověřili poslanci Českou národní banku. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvedl, že tento návrh startuje revizi obchodního práva a je základem nového obchodního zákoníku.

Norma nyní zamíří do Senátu a k podpisu prezidentovi. Pospíšil také upozornil, že jde o nabídku, kterou musí podat nový vlastník více než třicetiprocentního podílu ve firmě směrem k menším akcionářům. Ti se pak rozhodnou, zda ji chtějí využít, nebo ne. Nejde tedy o kontroverzní úpravu tzv. squeezeoutu, což je odprodej akcií drobných akcionářů vynucený vlastníkem, který ovládá devadesát a více procent v podniku. Přijmout nový zákon o nabídkách převzetí přikazuje směrnice EU, která zavazovala české zákonodárce tuto právní úpravu přijmout.

„V zákoně není úplně všechno, co požaduje EU. Především problém squeeze-outu je stále u Ústavního soudu. Jakmile budeme mít k dispozici jeho rozhodnutí, ministerstvo spravedlnosti připraví příslušnou novelizaci,“ řekl Rovan.

Novelizací, kterou vláda plánuje až po rozhodnutí Ústavního soudu, se do zákona dostane i problematika vynuceného převzetí akcií, tzv. squeeze-outu minoritních akcionářů. Žaloby menších akcionářů, kteří si stěžují především na nízkou cenu, kterou jim nabízí majoritní vlastník, leží u obecných soudů. Ty ale čekají na to, jak rozhodne soud ústavní.

Největším českým squeeze-outem bylo vytěsnění malých akcionářů z ČSOB. Její vlastník, KBC Bank, vyplatil minoritním akcionářům 4,8 miliardy korun.

***

Největším případem nuceného odkupu akcií bylo v České republice vytěsnění malých akcionářů z banky ČSOB

Autor: