Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Zákon pro ČEZ v tichosti prošel

Česko

PRAHA Elektrárenský gigant ČEZ dostal od poslanců mocnou zbraň na zákazníky, které označí jako černé odběratele elektřiny. Firma je bude moci nechat bez proudu tak dlouho, dokud nezaplatí požadovanou náhradu škody. Umožňuje to novela energetického zákona, kterou sněmovna takřka bez povšimnutí schválila 1. dubna, tedy během vládní krize. Zákon nyní v podstatě legalizuje kontroverzní vymahačské praktiky firmy ČEZ Měření, kvůli kterým je 32 jejích zaměstnanců obviněno z vydírání.

Podle dosavadní úpravy směl ČEZ lidi podezřelé z černého odběru odpojit od proudu jen do chvíle, než bude odstraněna příčina – například vyměněn elektroměr. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) ale navrhl a poslanci odhlasovali přísnější postup. Pozměňovací návrh lidovce Milana Šimonovského, který chtěl zachovat stávající úpravu, neprošel. Vůbec se o něm totiž nehlasovalo. Za „nehlasovatelný“ ho prohlásil poslanec Oldřich Vojíř (ODS). Právě jemu dal ČEZ kdysi vydělat téměř 13 milionů korun: jako člen dozorčí rady využil opčního programu – levně nakoupil a draze prodal akcie firmy.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

„Kdybych se teď chtěl urazit, tak se urazím,“ reaguje Oldřich Vojíř na dotaz, zda se svou sněmovní aktivitou nechtěl ČEZ odvděčit. „Nepodsouvejte mi nějakou starou věc, která s tím nesouvisí.“

Jako zpravodaj energetického zákona měl ale Vojíř hlasovací proceduru plně v rukou. Šimonovského návrh prohlásil za „nehlasovatelný“ proto, že poslanci už předtím o stejném paragrafu hlasovali v rámci jiného návrhu. Podle parlamentního legislativce, který si nepřál být jmenován, to mohl udělat, ale také nemusel. To potvrzuje sám Vojíř: „Domníval jsem se, že je to nehlasovatelné. Až když byl zákon schválen, tak jsem se poradil a ukázalo se, že by to bylo vlastně šlo.“

Jan Rytíř ze sdružení Právní pomoc a poradenství, který zastupuje více než stovku údajných černých odběratelů proudu, považuje schválení zákona za opravdu špatnou zprávu pro své klienty.

„Komando“ ČEZ Měření takto – zaplať, co chceme, nebo budeš bez proudu – postupovalo už dřív. „Mohli jsme se ale bránit, bylo to v rozporu se zákonem,“ říká Rytíř. „Po novu by mohli to, za co jsou dnes stíháni jako za vydírání, dělat naprosto legálně.“

Svůj boj ve sněmovně sice Šimonovský prohrál, teď však vsadil na lidovecké senátory. „Elektroměr se nedá zamknout, kdokoliv vám může zlomyslně utrhnout plombu,“ říká Šimonovský. „Rodina nemusí mít na to, aby zaplatila. Po celou dobu, než se u soudu třeba vysvětlí, že to nezavinili, budou bez elektřiny. To je hodně neuvážené řešení.“

Za svou si změnu zákona vzal lidovecký senátor Jiří Čunek. „To, co prošlo sněmovnou, je zvěrstvo, naprostá zlovůle,“ nešetří Čunek silnými slovy.„Kdokoliv může být odpojen. A než se to vyšetří, bude situací vydírán. Kvůli několika stovkám neplatičů by dostal ČEZ do rukou ohromnou zbraň, pomocí které může šikanovat kohokoliv.“

Jan Rytíř čeká, jak to dopadne v Senátu. Kdyby i tady zákon v současné podobě prošel, chce se obrátit na Evropskou komisi a na Ústavní soud.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...