Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákon ztížil obnovu vrtů. Je šílené, že úřední šiml zabral pět měsíců, říká majitel vyschlé studny

Česko

  5:00
PRAHA - Vytrvalý nedostatek vláhy a panující sucha připravily řadu rodin závislých na studnách o zdroj vody. Čekat na záchranu musejí dlouhé měsíce. Studnaři prý takový nával zakázek nepamatují.

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Kromě sucha a front zákazníků totiž letos dodací lhůty protahuje i byrokracie, kterou zavedla novela vodního zákona. Nově totiž žadatelům o pomoc nestačí jen stavební povolení, ale potřebují předchozí souhlas příslušného vodoprávního úřadu, případně vyjádření dalších institucí. A to i s průzkumným vrtem nebo prohloubením stávající studny.

Před lety stačil vrt o hloubce nejčastěji zhruba 30 metrů, dnes vrtají studnaři kvůli suchu i s novou technologií často až 40 metrů, leckdy ještě víc. Žádostmi zavalené úřady však nestíhají vyřizovat povolení, a kdo potřebuje problém řešit okamžitě, dostává se do zoufalé situace.

Přestože ministerstvo zemědělství, pod které vodoprávní úřady spadají, tvrdí, že povolení je v naprosté většině vydáváno v zákonné lhůtě, která činí šedesát a v složitých případech devadesát dnů, zkušenosti z praxe bývají jiné. „Je šílené, že úřední šiml zabral pět měsíců, než k nám domluvená firma vůbec mohla přijet vrtat,“ svěřil se LN Plzeňan, jehož čtyřčlenná rodina se ocitla bez vody poté, co jim prakticky ze dne na den vyschla studna.

Na vaření půl roku kupovali balenou vodu, na splachování záchodu používali jímanou dešťovku, s mytím pomohla sprcha v práci nebo městském bazénu, s praním kolegyně v zaměstnání.

Samotná práce s vrtáním přitom trvá jen den nebo několik málo dnů. Zákazník zaplatí nejčastěji 120 až 200 tisíc korun. Stát se novelou brání nekontrolovatelnému budování vrtů, které mohou „strhnout“ vodu z okolí.

„Lidé mají starší studny často na bázi povrchových srážek. A ty nyní vysychají první. Znám případy, kdy ti, kterým došla voda, museli čekat i šest měsíců, než k nim mohla firma přijet,“ říká Petr Klikar ze studnařské společnosti z Hronova.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...