Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zákoník práce znovu prošel sněmovnou

Česko

  11:15
PRAHA - Sněmovna dnes hlasy sociálních demokratů a komunistů přehlasovala Senát a znovu schválila nový zákoník práce. Pro zákoník bylo 106 ze 178 přítomných poslanců. Normu nyní posoudí prezident Klaus.

Dělník. foto: Reprofoto

Zastánci zákoníku tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů a je výhodná jen pro předáky velkých odborových organizací. Lidi, kteří práci shánějí, podle pravice nový zákoník poškodí.

Kritikům vadí v zákoníku například pasáž, podle níž by kolektivní smlouvu mohla uzavřít i jen největší odborová skupina. Nelíbí se to ani menším odborovým centrálám; Federace strojvůdců kvůli tomu nedávno stávkovala. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ale zákoník vítá a na jeho podporu loni zorganizovala v Praze demonstraci.

V rozporu s Ústavou je podle některých názorů ta část zákoníku, podle níž by odbory mohly při ohrožení bezpečnosti práce rozhodovat o zastavení výroby. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach však uvedl, že stejné ustanovení je i v nyní platné legislativě.

Zákon ještě může vetovat prezident
Pro zákoník bylo 106 ze 178 přítomných poslanců. K přehlasování horní komory je třeba nejméně 101 hlasů. Zákoník posoudí prezident; také on ho může vetovat a rovněž k jeho přehlasování by sněmovna potřebovala nejméně 101 hlasů. Předpokládá se, že o případném prezidentském vetu by dolní komora hlasovala koncem května, tedy těsně před volbami.

Rozprava, která dnes předcházela hlasování, se změnila v předvolební slovní přestřelku mezi levicovými a pravicovými poslanci. Občanští demokraté uvedli, že za vlády ČSSD rostla nezaměstnanost a nový zákoník situaci ještě zhorší. Škromach prohlásil, že vlády někdejšího premiéra Václava Klause zanechaly hospodářství v krizi. Až sociální demokraté prý dokázali ekonomiku "rozloženou experimenty ODS" zkonsolidovat.

Místopředseda klubu ODS Michal Doktor éru Klausových kabinetů hájil. Navíc napomenul odboráře, kteří dnešní sněmovní debatě přihlíželi z galerie pro hosty. Podle poslance byli příliš hluční a vyrušovali.

ODS: Zákon zvýší nezaměstnanost
Škromach, jehož úřad kodex připravil, řekl, že nová norma se řídí zásadou: "co není zakázáno, je dovoleno". Ministr dodal, že současný text naopak vyznává spíše heslo: "co není dovoleno, je zakázáno". Občanští demokraté ale dopady zákoníku vidí jinak. V desítkách paragrafů prý všechno zakazuje, a v podstatě tak nepředstavuje žádnou zásadně novou úpravu. Poslankyně Alena Páralová (ODS) mimo jiné uvedla, že zákoník ukládá firmám, aby zaměstnancům dávaly placené volno na odborářská školení.

Zákoník zavádí například takzvaná konta pracovní doby. Firmy by mohly využívat své pracovníky tehdy, kdy by pro ně měly práci. V době s menším počtem zakázek by lidé měli pracovní dobu kratší. Celkový odpracovaný čas by se sčítal v kontech pracovní doby, nepřesáhl by ale dosud obvyklé množství.

Škromach uvedl, že zákoník pravomoci odborů nezvyšuje. "Nikdo to nikdy neprokázal," řekl. Odpůrci kodexu již dříve upozorňovali na to, že by "odborářské" paragrafy mohly být neústavní. Podle ODS zákon obchází legislativní radu vlády, připomínková řízení, Radu hospodářské a sociální dohody a názory demokratické opozice.

Páralová označila za neústavní nejen možnost odborů zastavit výrobu, ale i to, že by kolektivní smlouvu měla uzavírat nejsilnější odborová organizace v podniku. Řekla, že nový zákoník zvýší nezaměstnanost, sníží konkurenceschopnost a vyžádá si velké transformační náklady. "Zákoník práce byl schválen socialisticko-komunistickou válcovací stolicí, navzdory nesouhlasu odborné veřejnosti, legislativní rady vlády," uvedla již v únoru, při prvním hlasování.

Předseda ČMKOS a senátor za ČSSD Milan Štěch také již dříve uvedl, že nový kodex "bude moderní, funkční normou, která bude potřebně chránit zaměstnance". Odmítl výtky, že by zákoník zvýhodňoval odboráře před ostatními pracovníky. "Bohužel práva odborů zůstala na stejné úrovni, já bych si uměl představil, že by byla větší," dodal.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...