13. října 2010 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce navrhl přísný trest pro 'vora v zakoně'. Požaduje 25 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Soud s Andranikem Soghojanovem - "vorem v zákoně". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud s Andranikem Soghojanovem - "vorem v zákoně". | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní zástupce Vladimír Mužík ve své závěrečné řeči navrhl prvoinstančnímu senátu, aby Andraniku Soghojanovi uložil výjimečný trest při hranici 25 let vězení, ne ale doživotí. Podle spisu je Soghojan "vorem v zakoně" - nejvyšší autoritou mezi zločineckými skupinami z bývalého Sovětského svazu.

Obžaloba ho viní ze zorganizování vraždy a pokusu o další vraždu a dále z dvojnásobné přípravy vraždy arménského podnikatele. Jeden ze Soghojanových obhájců Martin Klimo označil obžalobu za nelogický konstrukt.

Chtěl získat vliv na čečenskou komunitou
Soghojan si v roce 2007 údajně objednal vraždu arménského podnikatele, kterou chtěl zastrašit arménskou komunitu žijící v Praze a získat vliv nad komunitou čečenskou. Při dvojnásobném omylu najatého vraha byl v centru metropole těžce zraněn jiný Armén a zemřel mladý řidič společnosti Sazka. V organizování pronásledování Arména prý Soghojan za pomoci dalších obžalovaných pokračoval i později - až do loňského března, kdy ho zadržela policie.

Soud s Andranikem Soghojanovem - "vorem v zákoně".

Pro Soghojanovova údajného arménského pobočníka Arsena Arakeljana Mužík navrhl výjimečný trest mezi 18 a 22 lety, Rusovi Gilanimu Alijevovi a Magomedu Alijevovi, který má české občanství, by měl trestní senát podle žalobce uložit výjimečné tresty mezi 15 a 20 lety. Arménům Arsenu Kakosjanovi a Romanu Melkonjanovi navrhl Mužík uložit tresty mezi 12 a 15 lety.

Vovorské tetování
Klimo při své závěrečné řeči zpochybnil, že by byl jeho klient vorem v zakoně. Vyjmenoval několik znaků vorů v zakoně, které podle něho jeho klient nesplňuje. Vor podle Klima například nesmí mít rodinu a musí mít vorovské tetování. Soghojan má přitom podle Klima ženu a dva syny, nemá žádné tetování a v minulosti byl pouze jednou v Arménii odsouzen k obecně prospěšným pracím.

Soud s Andranikem Soghojanovem - "vorem v zákoně".

Mužík i Klimo se vyjadřovali k výpovědi klíčového svědka. Zatímco podle státního zástupce byla věrohodná, Klimo ji zpochybnil. Svědek podle něho například za vora v zakoně nejprve označil dalšího z obžalovaných - Gilaniho Alijeva. "Je zjevné, že o vorovství nemá ani ponětí," prohlásil Klimo.

Obžaloba tvrdí, že arménský podnikatel se provinil proti nepsaným zločineckým zákonům tím, že ze získané částky jednoho milionu amerických dolarů neodevzdal polovinu do společné pokladny. Soghojan se prý proto s Gilani Alijevem dohodl na jeho likvidaci. Alijev pak zajištěním vraždy údajně pověřil Magomeda Alijeva, který si na čin zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho dovezl na Václavské náměstí. Tam Treťjakov napadl nožem Arména, o němž se mylně domníval, že je zamýšlenou obětí. Pobodanému zachránil život rychlý lékařský zákrok.

Soud s Andranikem Soghojanovem - "vorem v zákoně".

O 14 dní později se Treťjakov pokusil provést objednanou vraždu znovu. Od Magomeda Alijeva prý dostal střelnou zbraň a od Arakeljana a Kakosjana informaci, že nepohodlný Armén bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním vozem Bentley. Treťjakov se ale i tentokrát spletl v osobě oběti a zastřelil pětadvacetiletého otce dvou dětí, který na Vinohrady shodou okolností přijel s luxusním vozem ředitele společnosti Sazka.

Soghojan pak prý v říjnu 2008 a únoru 2009 pověřil Arakeljana sestavením dvou skupin, které měly pronásledovaného podnikatele vyhledat, sledovat a předvést. V jedné ze skupin byl podle spisu i Melkonjan. Arakeljana obžaloba navíc viní i z nedovoleného ozbrojování a padělání řidičského průkazu.

Najatého vraha Treťjakova loni soudy potrestaly 22 lety vězení. Původně dostal doživotní trest, odvolací vrchní soud pak ale potrestání zmírnil.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse