Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobce obvinil tři policisty. Mohli zabránit vraždě

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Českobudějovický státní zástupce obvinil tři jihočeské policisty, kteří v noc vraždy hudebníka a jeho manželky v Českých Budějovicích rozhodovali o postupu policistů v terénu.

Hrozí jim až rok vězení, informoval včera server Novinky.cz. Státní zástupce je začal stíhat na návrh policejní inspekce, a to za maření úkolů úřední osoby z nedbalosti.

Z vraždy manželského páru policisté obvinili osmadvacetiletého syna zavražděné ženy Jana Heidingera. Ten prý hudebníkovi už dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl. Obviněný je na psychiatrickém oddělení brněnské vazební věznice.

Pozůstalí zavražděných tvrdí, že policisté o výhrůžkách věděli. Rodinu hudebníka ohrožoval už dvě hodiny před činem. Skladatel proto volal policisty. Policejní hlídka podle jeho bývalé ženy ale na místo nepřijela.

Policisté tvrdí, že na výzvu reagovali a na místo večer přijeli. Podle serveru policejní hlídka na místo dorazila, ale byla zřejmě odvolána nyní obviněnými policisty.

V souvislosti s případem může být potrestáno dalších pět policistů. Chybu v jejich postupu našla inspekce i vnitřní kontrola jihočeské policie. Bude s nimi zahájeno kázeňské řízení. Policisté mohou přijít o část platu, může jim být snížena hodnost. V případě, že mají nejnižší hodnost, by to znamenalo propuštění od policie. Podle serveru nesplnili své povinnosti už během vyšetřování loňských konfliktů mezi Heidingerem a zavražděnými manželi.

Kárné řízení čeká i žalobkyni Chybu v kauze udělala podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké také žalobkyně, pro kterou navrhuje kárné řízení. Provinila se podle Vesecké tím, že přehlédla posudek, který doporučoval nechat muže podezřelého z vraždy v péči lékařů.

„Kdyby to správně vyhodnotila, šel by návrh na ústavní léčbu. Ale i v tom mezidobí mohlo dojít k tomuto tragickému následku. Nicméně pochybení shledávám, opatření tak budou učiněna,“ řekla Vesecká. Nejvyšší státní zástupkyně prý i doplní pokyny pro státní zástupce.

Vražda českobudějovického hudebníka a jeho ženy se stala krátce po půlnoci 11. února nedaleko centra města v jednom z činžovních domů. Obviněný muž se do bytu dostal přes balkon. Obě oběti pravděpodobně zastřelil, zatímco spaly. Podle policejního zdroje navíc do skladatele zabodl nůž.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!