Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Žalobce se zabil, skočil z hotelu

Česko

BRNO Mužem, který v polovině minulého týdne vyskočil z okna výškové budovy brněnského hotelu Continental, je někdejší ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality na Nejvyšším státním zastupitelství Milan Horváth.

Jeho totožnost vyšla najevo o víkendu a neoficiálně ji LN potvrdili také jeho kolegové ze státního zastupitelství. Policie se k osobě mrtvého zatím vyjádřit odmítá - již dříve uvedla pouze věk 36 let, který odpovídá Horváthovu stáří. Policejní mluvčí Pavel Šváb konstatoval, že muž nebyl hotelovým hostem ani zaměstnancem. A že zjišťují, jakým způsobem ke smrti došlo, protože její příčinou byly podle něj následky pádu z výšky. Policie stále definitivně neoznámila ani to, že šlo o sebevraždu. Tělo mrtvého našli ve čtvrtek odpoledne na parkovišti v sousedství hotelu. Podle prvních informací nebylo patrné, že by se na jeho smrti podílel někdo další. „O našeho hosta se nejednalo v žádném případě,“ řekla také včera recepční Continentalu. Podrobnosti uvést nechtěla.

Do hotelu, který se svými patnácti patry a více než padesátimetrovou výškou patří mezi nejvyšší brněnské stavby, není žádný problém se dostat, a to ani do vyšších podlaží. Část jeho prostor totiž slouží také jako kanceláře, uvnitř se konají kongresy a společenské akce. Horváth by navíc ani nebyl prvním člověkem, kterému se budova stala osudnou - například předloni z jejího dvanáctého patra skočila žena, před časem při opravách okna v devátém patře vypadl muž a rovněž zemřel.

Horváth byl od roku 2007 pouze řadovým státním zástupcem, a to nyní ještě navíc dočasně zproštěným výkonu funkce.

O šéfovský post přišel poté, co oznámil, že mu zloději ukradli z auta postaveného v Jaselské ulici v Brně kufřík s doklady ke kauze podnikatele Radovana Krejčíře. Tím se v rámci svých povinností zabýval. Dokumenty později předali policii údajní pachatelé, kteří však tvrdili, že je našli vedle -a soudkyně jim dala za pravdu, že se do auta nevloupali. Tehdy vyšlo najevo, že Horváth bydlí v blízkosti parkoviště v Jaselské ulici, kam si dokumenty z pracoviště přes rodinnou chatu přivezl; shodou okolností je to také relativně nedaleko hotelu Continental. Za neopatrnost při nakládání s dokumenty tehdy snížil kárný senát Horváthovi na tři měsíce plat o patnáct procent, navíc právníka současně jeho šéfová sesadila.

Jeho trable tím však neskončily: Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká loni navrhla ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové dočasně zprostit Horvátha výkonu práce státního zástupce. Stalo se tak poté, co na podzim podle policie spáchal pod vlivem alkoholu drobnou dopravní nehodu. Následky nebyly nijak vážné, ale z místa činu ujel. Podle policie řídil pod vlivem alkoholu, byl proto podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě odsouzení by současně definitivně přišel o funkci státního zástupce.

Protože ministryně návrhu vyhověla, musela Horváthovi Vesecká odebrat také přidělené případy -mimo jiné šlo o stížnost Československé obchodní banky na zastavení trestního stíhání v kauze České pivo, tedy při odstátnění pivovarů Prazdroj, Radegast a Velkopopovický Kozel. Tou se Horváth zabýval a jeho nástupce konstatoval, že v něm trestní odpovědnost konkrétních osob neexistuje.

Autor: