20. října 2007 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce: Stíhání Čunka skončilo nezákonně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 59Diskuse

PRAHA Žalobce, který měl na Nejvyšším státním zastupitelství na starosti přezkoumání srpnového rozhodnutí v kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, dospěl k závěru, že zastavení trestního stíhání Čunka bylo nezákonné. Informují o tom deník Právo a Mladá Fronta Dnes.

Podle několika na sobě nezávislých zdrojů k tomuto závěru dospěl Zdeněk Dostál z Nejvyššího státního zastupitelství. "Dospěl k závěru, že zastavení stíhání bylo v rozporu se zákonem, a navrhl toto předchozí usnesení v souladu s trestním řádem zrušit," píše Právo s odvoláním na důvěryhodný zdroj. Podle listu má závěry kontroly žalobce nyní na stole šéfka NSZ Renata Vesecká, jejíž podpis teprve učiní výsledek přezkoumání konečným.


Dostál nechtěl o svých závěrech mluvit. "Nemůžu se vám k tomu vůbec vyjádřit, my nesmíme ani naznačovat," řekl. Potvrdil však, že mohl svými závěry nadřízené překvapit. Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti úplatek.

Vesecká kauzu odebrala původnímu žalobci Radimu Obstovi a přidělila spis do Jihlavy. Tamější státní zástupce Arif Salichov stíhání vicepremiéra kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích klíčové svědkyně Marcely Urbanové zastavil. Skončilo také trestní stíhání Petra Hurty ze společnosti H&B REAL, který úplatek Čunkovi údajně dal.

Lidovky.cz, ČTK
  • 59Diskuse

Najdete na Lidovky.cz