7. října 2010 13:48, aktualizováno  16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobci nechtějí Veseckou na krajském zastupitelství. Sepsali petici

Renata Vesecká | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Renata Vesecká | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Více než 170 státních zástupců podepsalo petici proti tomu, aby se Renata Vesecká po očekávaném odvolání z pozice nejvyšší státní zástupkyně stala krajskou žalobkyní v Hradci Králové. Oznámila to státní zástupkyně z Jablonce nad Nisou Věra Nováková, která petici iniciovala.

Návrat Vesecké do funkce krajské státní zástupkyně připustil v neděli ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).  Petice je podle Novákové vyjádřením nedůvěry vůči Vesecké.

Vláda by podle ministra měla nejvyšší státní zástupkyni odvolat nejpozději na přelomu roku. Média již delší čas spekulovala o tom, že pozice královéhradecké krajské státní zástupkyně připadne opět Vesecké. K obsazení volné funkce v minulosti vyzvala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Pospíšil v neděli řekl, že Vesecká funkci krajské žalobkyně plnila dobře, prý by se mohla vrátit.

Státní zastupitelství v Hradci

Vesecká odešla z funkce královéhradecké krajské státní zástupkyně v roce 2005. Vedení bylo poté svěřeno Anně Jahodové, která sice nikdy nebyla krajskou žalobkyní oficiálně jmenována, fakticky má však veškeré pravomoci i odpovědnost. Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula nedávno novinářům řekl, že je s její prací spokojen, a nebude proto Pospíšilovi na tuto pozici nikoho navrhovat.

"Jsem člověk, který rád naslouchá jiným názorům, a je to pro mě důležitý signál. Kdybych měl pocit, že Renata Vesecká vede soustavu státních zastupitelství bezproblémově, pak bych veřejně neříkal, že ji chci odvolat," reagoval na petici prostřednictvím své mluvčí Pospíšil. Dodal však, že Vesecká zůstane i nadále státní zástupkyní a ministerstvo se spolu s novým nejvyšším státním zástupcem bude muset dohodnout, jak v jejím případě dál postupovat.

Vesecká odešla z funkce královéhradecké krajské státní zástupkyně v roce 2005. Vedení bylo poté svěřeno Anně Jahodové, která sice nikdy nebyla krajskou žalobkyní oficiálně jmenována, fakticky má však veškeré pravomoci i odpovědnost. Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula nedávno novinářům řekl, že je s její prací spokojen, a nebude proto Pospíšilovi na tuto pozici nikoho navrhovat.

Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová dnes  řekla, že Rampula o petici nemá žádné informace. Zopakovala, že Jahodové byla funkce krajské státní zástupkyně svěřena ministerským dekretem a je plnohodnotným vedoucím státním zástupcem. "To znamená, že v případě výměny na postu vedoucího státního zástupce, tedy i krajské státní zástupkyně v Hradci Králové, musí být dle platného znění zákona o státním zastupitelství splněna podmínka, že dosavadní vedoucí státní zástupkyně JUDr. Jahodová závažným způsobem poruší povinnosti vyplývající z výkonu její funkce," zdůraznila Válová.

"Vyjádření ministra v televizi (Prima) se mě osobně dotklo, byla to moje iniciativa a další státní zástupci mě podpořili," řekla Nováková.  "Nejde o mocenský boj, ale nám dole to vadí, nemáme důvěru ve vedení," doplnila.

Žalobci v otevřeném dopise dnes odeslaném ministrovi tvrdí, že Vesecká nemá důvěru veřejnosti ani jí podřízených státních zástupců. "Pokud dojde k jejímu avizovanému odvolání z funkce nejvyšší státní zástupkyně, je podle našeho názoru nepřijatelné její následné jmenování do jakékoli vedoucí funkce v soustavě státního zastupitelství," píšou žalobci v dopise.

Opětovné jmenování Vesecké by prý mohlo způsobit masivní odchody zejména mladých státních zástupců.

Během dvou dnů petici podepsalo 170 žalobců, po zveřejnění informace v médiích připojilo svůj podpis během několika minut dalších osm. V Česku je celkem více než 1200 státních zástupců.

Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová ČTK řekla, že o petici ví, ale jde prý o iniciativu, která vzešla z řad řadových státních zástupců. Uvedla, že unie s ní nemá nic společného. Dodala, že unie se tím, kdo bude jmenován krajským zástupcem nezabývá, protože rozhodnutí je v kompetenci nejvyššího státního zástupce, potažmo vrchních státních zástupců.

Podle dřívějšího vyjádření ministra Pospíšila je kandidátem na nového nejvyššího státního zástupce dosavadní český delegát v organizaci Eurojust Pavel Zeman. Premiér Petr Nečas však chce nejdříve ze Zemanem hovořit a obstarat si další informace od státních zástupců.

Zeman vyjádřil se svým jmenováním předběžný souhlas. Jeho angažmá ale komplikují pracovní závazky v instituci EU, které má zhruba do konce roku.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.

ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?